Lech KaczyÅ | 63. rocznica urodzin Prezydenta Lecha Kaczyńskiego
21594
single,single-post,postid-21594,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,wpb-js-composer js-comp-ver-4.3.5,vc_responsive
art_20120618_135159

63. rocznica urodzin Prezydenta Lecha Kaczyńskiego

Gdyby nie katastrofa smoleńska, Prezydent Lech Kaczyński obchodziłby dziś 63. urodziny. Przy grobie zmarłego prezydenta na Wawelu pojawi się m.in. drugi jubilat dzisiejszego dnia – Jarosław Kaczyński.

Lech Kaczyński urodził się 18 czerwca 1949 roku na warszawskim Żoliborzu. Ojciec, Rajmund Kaczyński, z zawodu inżynier, był żołnierzem Armii Krajowej i uczestnikiem powstania warszawskiego. Matka, Jadwiga z domu Jasiewicz, z wykształcenia jest filologiem polskim.
Lech był młodszym bratem-bliźniakiem Jarosława Kaczyńskiego.

Bracia w wieku 13 lat zagrali w filmowej ekranizacji powieści Kornela Makuszyńskiego „O dwóch takich, co ukradli księżyc”, odtwarzając role Jacka (Lech) i Placka (Jarosław).

Lech Kaczyński chodził do XLI Liceum Ogólnokształcącego im. Joachima Lelewela w Warszawie, ukończył XXXIX Liceum Ogólnokształcące im. Lotnictwa Polskiego na Bielanach (1967). Był absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, na którym studiował w latach 1967-1971.

W 1971 roku został pracownikiem naukowym w Katedrze Prawa Pracy Uniwersytetu Gdańskiego, gdzie pracował do 1997 roku. W 1980 roku uzyskał stopień doktora, a w 1990 roku – stopień doktora habilitowanego. W latach 1996-1999 był profesorem nadzwyczajnym Uniwersytetu Gdańskiego, a następnie Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Działacz Wolnych Związków Zawodowych, członek NSZZ „Solidarność”, a od 1990 roku wiceprzewodniczący związku. Senator I kadencji (1989-1991) i poseł I kadencji Sejmu (1991-1993).

W 1991 roku pełnił funkcję ministra stanu do spraw bezpieczeństwa nadzorującego pracę Biura Bezpieczeństwa Narodowego w Kancelarii Prezydenta Lecha Wałęsy, a w latach 1992-1995 – szefa Najwyższej Izby Kontroli. W 2000 roku objął stanowisko ministra sprawiedliwości w rządzie Jerzego Buzka. W 2001 roku stanął na czele założonej przez niego i Jarosława Kaczyńskiego partii – Prawa i Sprawiedliwości.

W 2002 roku Lech Kaczyński został wybrany na Prezydenta m.st. Warszawy. Za jego prezydentury powstało m.in. bijące rekordy popularności Muzeum Powstania Warszawskiego oraz wydziały obsługi mieszkańców. 22 grudnia 2005 roku, w przeddzień objęcia urzędu Prezydenta RP, zrezygnował z funkcji Prezydenta Warszawy.

23 grudnia 2005 roku został zaprzysiężony na Prezydenta RP. Wcześniej w wyborach prezydenckich pokonał w drugiej turze Donalda Tuska, uzyskując 54,04% głosów.

Prezydent Lech Kaczyński ogromne znaczenie przywiązywał do umocnienia pozycji Polski w UE i uczynienia z niej lidera państw Europy Środkowo-Wschodniej. Dużą wagę przywiązywał również do relacji ze wschodem, przeciwstawiając się neoimperialnym tendencjom rosyjskim m.in. podczas wojny z Gruzją. Demonstracja solidarności z Gruzją przywódców państw Europy Środkowej przeszła do historii jako jedno z najważniejszych dokonań Prezydenta Kaczyńskiego. Podkreśla się także ogromne osiągnięcia Prezydenta w poprawie stosunków polsko-ukraińskich.

Lech Kaczyński, w ramach polityki historycznej, robił wszystko, by przypomnieć o zapomnianych bohaterach. Za jego prezydentury najwyższymi odznaczeniami państwowymi uhonorowano m.in. Łukasza Cieplińskiego (pośmiertnie), Andrzeja Gwiazdę, Annę Walentynowicz czy wielu szeregowych działaczy opozycji.