Lech KaczyÅ | Aktualności
20293
page,page-id-20293,page-template,page-template-blog-masonry-full-width,page-template-blog-masonry-full-width-php,ajax_fade,page_not_loaded,,wpb-js-composer js-comp-ver-4.3.5,vc_responsive

Aktualności

małe 1
Andrzej Gwiazda uhonorowany nagrodą im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego

małe 1 mały 2 mały 3 mały 4 mały 5 mały 6 mały 7Na wniosek Zarządu Ruchu Społecznego im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego w dniu 10 marca 2017 r. Pan Andrzej Gwiazda odebrał Nagrodę im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Nagroda została przyznana w uznaniu wybitnych zasług na rzecz Rzeczpospolitej Polskiej. Ogromne zasługi jakimi może poszczycić się Pan Gwiazda zostały wspomniane podczas przemówień Pani Marty Kaczyńskiej oraz Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

  Andrzej Gwiazda to jeden z działaczy opozycji antykomunistycznej w PRL, współtwórca Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża oraz NSZZ „Solidarność”, sygnatariusz Porozumień Sierpniowych. W 2006 r. otrzymał Order Orła Białego z rąk prezydenta Lecha Kaczyńskiego „w uznaniu znamienitych zasług dla Rzeczypospolitej Polskiej, za działalność na rzecz przemian demokratycznych i wolnej Polski”.

„Działalność Pana Andrzeja Gwiazdy po 2010 r., w ostatnich latach. Pan Andrzej jest wciąż aktywny, od dawna mógłby spokojnie odpoczywać, być na emeryturze, ale wciąż jeździ po Polsce, wciąż jest aktywny, nadal uczestniczy w spotkaniach z młodzieżą, opowiadając o historii, wciąż zabiera głos, także w mediach” – mówiła Marta Kaczyńska. Oceniła też, że Gwiazda jest zawsze „bezkopromisowy i szczery”.

  W trakcie swojego przemówienia Prezydent wspomniał, że Lech Kaczyński i Andrzej Gwiazda „kroczyli razem” w działalności „niepodległościowej, wolnościowej, prospołecznej, proobywatelskiej”.

 „To było wsparcie dla robotników, pomoc dla nich, we współpracy z Komitetem Obrony Robotników, a później właśnie w ramach wolnych związków zawodowych, gdzie pan Andrzej po prostu działał, bo był jednym z pierwszych twórców” –

„Można powiedzieć, że prawdziwym twórcą idei „Solidarności” jest właśnie pan Andrzej Gwiazda” – dodał.

Prezydent zaznaczył, że Andrzej Gwiazda zawsze niósł ideały, które były ważne dla prezydenta Lecha Kaczyńskiego, że Polska powinna być sprawiedliwa, oparta na prawdzie, demokratyczna „w uczciwym, prawdziwym tego słowa znaczeniu”.

 „Że powinna być oparta także na tym, co dzisiaj nazywamy społeczną gospodarką rynkową w najbardziej wyrazistym, chrześcijańskim tego słowa znaczeniu, opartym na chrześcijańskiej nauce, nauce Kościoła katolickiego. To znaczy Polską, w której interesy wszystkich grup społecznych są jednakowo ważne, bo jest to państwo sprawiedliwe” – zauważył prezydent.

  Laureat w swoim podziękowaniu powiedział między innymi: „Czuję ogromną satysfakcję otrzymując tę nagrodę. Największa satysfakcja płynie z idei nagrody” – powiedział Gwiazda odbierając statuetkę. Przypomniał, że Lech Kaczyński w trudnych czasach, „gdy tylko znaleźli się chętni do współpracy, narażając swoją już poważną pozycję, włączając się w działalność niezależną, ryzykował wyrzucenie z pracy, zamknięcie procesu naukowego”. „To było poważniejsze niż represje w rodzaju 24 godziny na dołku czy też uwięzienie” – zaznaczył.

  „Bo mądrość bez odwagi jest przeważnie cnotą niezbyt potrzebną i niezbyt przydatną. Bo jeżeli ktoś jest mądry, ale swojej mądrości boi się przekazać otoczeniu, swoim współbraciom, współobywatelom, to z tej mądrości społeczeństwo nie ma żadnej korzyści” – podkreślił Gwiazda.

  W poprzednich latach laureatami nagrody im. Lecha Kaczyńskiego zostali: Władysław Stasiak (2011, pośmiertnie), Krzysztof Wyszkowski (2012), prof. Krzysztof Szwagrzyk (2014), Zofia Romaszewska (2015) oraz Andrzej Duda (2016).

  W uroczystej gali w Warszawie na stadionie PGE Narodowym wzięli udział prezydent Andrzej Duda, marszałkowie Sejmu Marek Kuchciński i Senatu Stanisław Karczewski, prezes PiS Jarosław Kaczyński oraz Marta Kaczyńska, córka zmarłego prezydenta. Obecni byli też m.in. szefowie MON Antoni Macierewicz oraz MSWiA Mariusz Błaszczak.

Nadanie Krajowej Szkole Administracji Publicznej im. Lecha Kaczyńskiego

Nadanie KSAP imienia prezydenta prof. Lecha Kaczyńskiego wynika z jego zaangażowana w propagowanie idei szkoły, czyli tworzenia nowoczesnej służby publicznej. Kandydaturę prezydenta Lecha Kaczyńskiego na patrona szkoły zaakceptowały władze KSAP, zyskała ona także akceptację środowisk naukowych i władz państwowych. Nadanie KSAP imienia prezydenta Lecha Kaczyńskiego jest uhonorowaniem pamięci wybitnego męża stanu oraz wyrazem uznania dla jego dorobku intelektualnego.

Prezydent Lech Kaczyński uważał, że absolwenci KSAP jako elita kadry urzędniczej zreformują administrację publiczną, a tym samym przyczynią się do budowy profesjonalnego i sprawnie działającego państwa. Kiedy pojawiły się trudności z zatrudnieniem absolwentów szkoły prezydent zaoferował pracę blisko połowie osób z pierwszego naboru.

źródło: https://www.premier.gov.pl/wydarzenia/aktualnosci/premier-beata-szydlo-dobro-wspolne-ponad-prywatne-sprawy.htmlKSAP

Odszedł Szimon Peres

Z wielkim żalem przyjęliśmy informacje o śmierci Pana Szimona Peresa. Izraelski polityk, urodzony w II RP zmarł w wieku 93 lat, w nocy z wtorku na środę w szpitalu w Tel Awiwie, na skutek udaru mózgu.

Znalezione obrazy dla zapytania symbol  żałoby

Pan Szimon Peres w  latach 2007–2014 był prezydentem Izraela, dwukrotnie pełnił stanowisko premiera, przez wiele lat był ministrem i posłem. Uhonorowany Pokojową Nagrodą Nobla, za współtwórstwo historycznego porozumienia z Oslo z 1993 roku między państwem żydowskim a Organizacją Wyzwolenia Palestyny, które stworzyło podwaliny pod Autonomię Palestyńską.

CZEŚĆ JEGO PAMIĘCI !!

Zarząd Ruchu Społecznego im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego

Konkurs na Najlepszą Pracę Magisterską

Szanowni Państwo, ze względu na zainteresowanie konkursem ostateczny termin zgłoszeń – przesyłania prac, został przesunięty do 31 grudnia 2016 r.

Zgłoszenia prac konkursowych wraz z kompletem dokumentów, w regulaminie konkursów, należy przesłać na adres: kontakt@lechkaczynski.pl , z dopiskiem: Konkurs.47

n640053942
Wyruszył Rajd Rowerowy im. Marii i Lecha Kaczyńskich

W dniu 13 kwietnia (środa) o godz. 10.00 w Ogrodach Pałacu Prezydent Andrzej Duda spotkał się z uczestnikami rajdu rowerowego im. Marii i Lecha Kaczyńskich.

Rowerzyści wyruszyli spod Pałacu przed południem. Ich celem jest Kraków, dokąd dotrą 18 kwietnia, w rocznicę pogrzebu Pary Prezydenckiej, gdzie w krypcie na Wawelu złożą kwiaty.

n1133772032

 

źródło: www.prezydent.pl

 

AH__0700
Porozumienie pomiędzy Kancelarią Prezydenta a Ruchem Społecznym im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego

AH__0668

We wtorek w Pałacu Prezydenckim odbyło się spotkanie Szefa Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Małgorzaty Sadurskiej oraz Prezesa Ruchu Społecznego im. Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego Marty Kaczyńskiej, podczas którego podpisane zostało Porozumienie dotyczące współpracy w realizacji konkursu na najlepszą pracę magisterską w zakresie: nauk humanistycznych, prawnych oraz nauk społecznych obronionych w roku akademickim 2015/2016.

 

Kancelaria włączyła się w realizację tego przedsięwzięcia poprzez zorganizowanie praktyk w wybranym biurze Kancelarii Prezydenta RP dla jednego z laureatów konkursu.

źródło: www.prezydent.pl

 

122
PROGRAM OBCHODÓW VI ROCZNICY KATASTROFY SMOLEŃSKIEJ

PROGRAM OBCHODÓW VI ROCZNICY KATASTROFY SMOLEŃSKIEJ

 

6. rocznica

uroczystości regionalne współorganizowane przez Ruch Społeczny im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego:

 

DOLNOŚLĄSKIE

Wrocławskie obchody VI Rocznicy Katastrofy Smoleńskiej

8 kwietnia

godz. 18.00 – spektakl literacko-muzyczny Grupy 44, p.t. „Skrawek wolności”; Klub Muzyki i Literatury, pl. Kościuszki 10;

9 kwietnia

godz. 15.00 – Galeria Pamięci na ul. Świdnickiej (pomiędzy Rynkiem a trasą WZ) Koncert Poznańskiego Chóru Chłopięcego p.t.” In Paradisum…” dedykowany pamięci ofiar tragedii;

godz. 17.00 Kościół p.w. Św. Maksymiliana Marii Kolbego, ul. Horbaczewskiego 20;

godz. 20.00 – Uroczyste wystawienie biało-czerwonych zniczy (96) na bulwarze im. Marii i Lecha Kaczyńskich;

10 kwietnia

godz. 12.00 – Nabożeństwo  na cmentarzu Św. Rodziny przy. ul. Smętnej (przy krzyżu upamiętniającym zbrodnię katyńską 1940 i tragedię smoleńską 2010);

godz. 17.30 – Złożenie kwiatów pod tablicami upamiętniającymi ofiary katastrofy, związane z Wrocławiem (Aleksandra Natalii-Świat, pl. Solny; Janina Natusiewicz-Mirer, budynek Panoramy Racławickiej; Władysław Stasiak , ul. Szewska 49; Jerzy Szmajdziński, ul. Oporowska);

godz. 18.30 – Uroczysta Msza Św. w intencji Ofiar Katastrofy i Ojczyzny w Katedrze, odprawiana przez Ks. Arcybiskupa Józefa Kupnego;

godz. 19.30-20.15 – Marsz Milczenia – przemarsz z Katedry na wrocławski Rynek;

godz. 20.15 – Apel Pamięci  na pl. Gołębim (Rynek),;

 

 

KUJAWSKO-POMORSKIE

 

Chełmno

10 kwietnia

godz. 17.15 msza św. w kościele garnizonowym,

godz. 18.00 msza św. w kościele Pallotynów. Po mszy ok. godz. 18.45 odbędzie się występ muzyczno-recytatorski.

 

Czernikowo (Powiat Toruński)

10 kwietnia

godz. 10.00 msza św., później upamiętnienie Ofiar poprzez wiersze.

 

Golub-Dobrzyń

9 kwietnia

godz. 8.39 uroczystości upamiętniające Ofiary Katastrofy pod pomnikiem im poświęconym (hymn, modlitwa, złożenie kwiatów).

 

Grudziądz

10 kwietnia

godz. 17.30 msza św. w kościele św. Franciszka Ksawerego.

 

Izbica Kujawska

10 kwietnia

godz. 10.15, msza św. w kościele parafialnym WNMP, po mszy uroczystości na Placu Wolności.

 

Kowalewo Pomorskie (Powiat Golubsko-Dobrzyński)

10 kwietnia

godz. 12.00 msza św. w kościele św. Mikołaja, po mszy przejście na skwer przed Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Kultury przy Placu Wolności 13, gdzie nastąpi odsłonięcie repliki „Kamienia Smoleńskiego”.

 

Lipno

10 kwietnia

godz. 10.00 msza św. w kościele NMP, po mszy przejście pod obelisk upamiętniający Ofiary i złożenie kwiatów.

 

Piotrków Kujawski (Powiat Radziejowski)

10 kwietnia

godz. 16.00 msza św. w kościele farnym.

 

Radziejów

10 kwietnia

złożenie kwiatów pod obeliskiem upamiętniającym Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.

 

Toruń

9 kwietnia

godz. 15.00 msza św. w kościele Miłosierdzia Bożego i św. Siostry Faustyny, po mszy św. złożenie kwiatów pod Epitafium Smoleńskim.

 

Włocławek

10 kwietnia

godz. 9.30, msza św. w Katedrze Włocławskiej, po mszy złożenie kwiatów pod tablica upamiętniającą Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego ulokowanej na ścianie katedry.

 

 

PODLASKIE

 

Białystok

10 kwietnia

godz.  9.00 – Święta Liturgia – Cerkiew Zwiastowania NMP w Supraślu

godz. 10.45 – Panichida w krypcie – Cerkiew Zwiastowania NMP w Supraślu. Celebrowana przez Biskupa Supraskiego Grzegorza

godz. 10.00 – Nabożeństwo w Kaplicy Ewangelicko-Augsburskiej, Białystok, ul. Dolistowska

godz. 12.30 – Msza Święta – Kościół św. Rocha w Białymstoku

godz. 13.30 – Główne uroczystości – Pomnik Ofiar Katastrofy pod Smoleńskiem przed Kościołem św. Rocha w Białymstoku

Msze święte indywidualne w intencji ofiar:

10 kwietnia 2016 r.

godz. 12.30 – Msza Święta w intencji śp. Justyny Moniuszko – Kościół św. Maksymiliana Marii Kolbego w Białymstoku,

godz. 18.00 – Msza Święta w intencji śp. Krzysztofa Putry Wicemarszałka Sejmu RP – Kościół św. Kazimierza Królewicza w Białymstoku.

Wydarzenia towarzyszące:

10 kwietnia

godz. 16.00 – Koncert „Zaszum nam, Polsko” Polskiego Studium Teatralnego z Wilna dedykowany pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej i Katastrofy Smoleńskiej, Białystok, Centrum Konferencyjno-Wystawiennicze, ul. Kościelna la

11 kwietnia

godz. 17.00 – wernisaż wystawy fotograficznej pt. „Po katastrofie smoleńskiej…” autorstwa Joanny Błońskiej, Centrum Kultury i Rekreacji w Supraślu, ul. Cieliczańska 1.

 

Bielsk Podlaski

10 kwietnia

godz. 8.00 – Msza Św. w kościele Miłosierdzia Bożego  z udziałem pocztów sztandarowych i złożenie wiązanek i zniczy przy Ofiar Tragedii Smoleńskiej;

 

Zambrów

22 kwietnia

VI Powiatowe Uroczystości Katyń-Smoleńsk w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Zambrowie , złożenie wiązanek przy tablicy ku czci Śp. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego;

 

Grajewo

9 kwietnia

Msza Św. w kościele Trójcy Przenajświętszej , złożenie wiązanek przy tablicy smoleńskiej;

 

Wysokie Mazowieckie

8 kwietnia

godz. 17.00 konferencja w MOK wraz z prezentacja multimedialną Katyń- Smoleńsk organizowana przez  Centrum Kształcenia Zawodowego oraz IPN;

 

Hajnówka

9 kwietnia

godz. 11.00 Msza Św. w kościele Mniszek Klarysek od Wieczystej Adoracji i złożenie wiązanek i zniczy przy Ofiar Tragedii Smoleńskiej;

 

Kolno

10 kwietnia

godz.9.00 – Msza Św. w kościele Św. Anny i złożenie wieńców i zniczy przy tablicy smoleńskiej;

 

Łomża

10 kwietnia

godz.9.45 –  Msza Św. w kościele Miłosierdzia Bożego i złożenie wiązanek i zniczy przy pomniku katyńskim;

 

Mońki

10 kwietnia

godz. 10.00- Msza Św. w kościele Brata Alberta i złożenie wiązanek przy tablicy smoleńskiej;

 

Sokółka

10 kwietnia

godz. 10.00- Msza Św. w kościele Św. Antoniego i złożenie wieńców i zniczy przy pomniku Ofiar Tragedii Smoleńskiej;

 

Suwałki

9 kwietnia

Msza Św. w Kościele Bożego Ciała w Suwałkach;

godz. 9.00 – Turniej siatkówki dziewcząt w Hali Sportowej Zespołu Szkół Nr 3 w Suwałkach

godz. 10.00 – rozgrywany w ramach I Młodzieżowych Mistrzostw Diecezji Ełckiej,

 

Msze święte w intencji ofiar Katastrofy Smoleńskiej w pozostałych suwalskich kościołach w dniu 10 kwietnia 2016 roku;

 

 

POMORSKIE

Gdańsk
10 kwietnia

godz. 11:00 – Bazylika św. Brygidy, gdzie znajduje się Epitafium Smoleńskie, zostanie odprawiona msza św. w intencji śp. Pary Prezydenckiej oraz wszystkich ofiar katastrofy smoleńskiej.

 

 

WARMIŃSKO-MAZURSKIE

Uroczystości pod Patronatem Wojewody Warmiński – Mazurskiego

 

9 kwietnia

godz. 12.00 – Msza święta w intencji poległych pod Smoleńskiem – bazylika katedralna;

godz. 12.45 – 13.15 – Przemarsz ulicami miasta z bazyliki na Plac Solidarności;

godz.  13.15 – Apel poległych na Placu Solidarności – okolicznościowe wystąpienia;

godz. 14.00 -15.00 – Urząd Wojewódzki, montaż słowno-muzyczny w wykonaniu młodzieży – Sala sesyjna UW  – wstęp wolny.

 

 

 

WIELKOPOLSKIE

 

Poznański Klub Gazety Polskiej im. generała pilota Andrzeja Błasika

zaprasza na uroczystości

VI rocznicy

Tragedii Smoleńskiej,

które odbędą się

9 kwietnia 

godz. 17:00 – uroczysta Msza Święta za Ojczyznę, za ofiary katastrofy Smoleńskiej w kościele p.w. Najświętszego Zbawiciela, ul. Fredry 11.

Po mszy świętej przemarsz z orkiestrą pod Pomnik Ofiar Katynia i Sybiru.

 

godz. 18:00 – Apel Pamięci i modlitwa za ofiary Tragedii Smoleńskiej przy Pomniku Ofiar Katynia i Sybiru, ul. Fredry/narożnik Al. Niepodległości.

10.03.2016 Lucień. Spotkanie z okazji 10. rocznicy Seminariów Lucieńskich z udziałem Prezydenta Andrzeja Dudy. foto: Eliza Radzikowska-Białobrzewska/KPRP Uwaga!!!Zdjęcia pochodzące z oficjalnego serwisu fotograficznego Kancelarii Prezydenta RP mogą być wykorzystywane jedynie w celu ilustrowania materiałów, dotyczących działań Prezydenta RP. Jakakolwiek ingerencja w integralność zdjęcia - w tym kadrowanie czy obróbka graficzna - jest niedozwolona. Wszelkie wykorzystywanie zdjęć pochodzących z oficjalnego serwisu fotograficznego Kancelarii Prezydenta RP w celach komercyjnych lub w materiałach o charakterze politycznym jest zabronione. Publikacja lub kontekst wykorzystania zdjęcia nie może naruszać dobrego imienia Rzeczpospolitej Polskiej, Prezydenta RP, Jego Rodziny i Kancelarii Prezydenta.
Publikujący zdjęcia zobowiązuje się do podpisania ich autora oraz źródła ich pochodzenia.
Odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej Prezydentowi RP Lechowi Kaczyńskiemu

Prezydent RP Andrzej Duda oraz Prezes Ruchu Społecznego im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Pani Marta Kaczyńska odsłonili w czwartek 10 marca br. w dawnym ośrodku prezydenckim w Lucieniu pod Płockiem tablicę pamiątkową poświęconą Prezydentowi RP Lechowi Kaczyńskiemu i organizowanym tam przez niego debatom z przedstawicielami świata nauki w latach 2006-09.

10.03.2016 Lucień. Spotkanie z okazji 10. rocznicy Seminariów Lucieńskich z udziałem Prezydenta Andrzeja Dudy. foto: Eliza Radzikowska-Białobrzewska/KPRP Uwaga!!!Zdjęcia pochodzące z oficjalnego serwisu fotograficznego Kancelarii Prezydenta RP mogą być wykorzystywane jedynie w celu ilustrowania materiałów, dotyczących działań Prezydenta RP. Jakakolwiek ingerencja w integralność zdjęcia - w tym kadrowanie czy obróbka graficzna - jest niedozwolona. Wszelkie wykorzystywanie zdjęć pochodzących z oficjalnego serwisu fotograficznego Kancelarii Prezydenta RP w celach komercyjnych lub w materiałach o charakterze politycznym jest zabronione. Publikacja lub kontekst wykorzystania zdjęcia nie może naruszać dobrego imienia Rzeczpospolitej Polskiej, Prezydenta RP, Jego Rodziny i Kancelarii Prezydenta. Publikujący zdjęcia zobowiązuje się do podpisania ich autora oraz źródła ich pochodzenia.

10.03.2016 Lucień. Spotkanie z okazji 10. rocznicy Seminariów Lucieńskich z udziałem Prezydenta Andrzeja Dudy. foto: Eliza Radzikowska-Białobrzewska/KPRP Uwaga!!!Zdjęcia pochodzące z oficjalnego serwisu fotograficznego Kancelarii Prezydenta RP mogą być wykorzystywane jedynie w celu ilustrowania materiałów, dotyczących działań Prezydenta RP. Jakakolwiek ingerencja w integralność zdjęcia - w tym kadrowanie czy obróbka graficzna - jest niedozwolona. Wszelkie wykorzystywanie zdjęć pochodzących z oficjalnego serwisu fotograficznego Kancelarii Prezydenta RP w celach komercyjnych lub w materiałach o charakterze politycznym jest zabronione. Publikacja lub kontekst wykorzystania zdjęcia nie może naruszać dobrego imienia Rzeczpospolitej Polskiej, Prezydenta RP, Jego Rodziny i Kancelarii Prezydenta. Publikujący zdjęcia zobowiązuje się do podpisania ich autora oraz źródła ich pochodzenia.

10.03.2016 Lucień. Spotkanie z okazji 10. rocznicy Seminariów Lucieńskich z udziałem Prezydenta Andrzeja Dudy. foto: Eliza Radzikowska-Białobrzewska/KPRP Uwaga!!!Zdjęcia pochodzące z oficjalnego serwisu fotograficznego Kancelarii Prezydenta RP mogą być wykorzystywane jedynie w celu ilustrowania materiałów, dotyczących działań Prezydenta RP. Jakakolwiek ingerencja w integralność zdjęcia - w tym kadrowanie czy obróbka graficzna - jest niedozwolona. Wszelkie wykorzystywanie zdjęć pochodzących z oficjalnego serwisu fotograficznego Kancelarii Prezydenta RP w celach komercyjnych lub w materiałach o charakterze politycznym jest zabronione. Publikacja lub kontekst wykorzystania zdjęcia nie może naruszać dobrego imienia Rzeczpospolitej Polskiej, Prezydenta RP, Jego Rodziny i Kancelarii Prezydenta. Publikujący zdjęcia zobowiązuje się do podpisania ich autora oraz źródła ich pochodzenia.

Prezydent Andrzej Duda powiedział: „Co bardzo znaczące, i co chciałbym podkreślić, pan prezydent Lech Kaczyński realizował tutaj rzeczywistą ideę debaty, albowiem spotykali się tu ludzie o bardzo różnych poglądach. Jak dodał, uczestnicy debat w Lucieniu reprezentowali różne środowiska, jednak dyskusje, które się tam odbywały, przebiegały w atmosferze wzajemnego szacunku. Podkreślił, że było to miejsce ważnych intelektualnych spotkań, ważnych dla Lecha Kaczyńskiego, jako prezydenta i profesora, dla którego lucieńskie debaty organizowane dla pożytku polskiego państwa, były jedną z podstawowych idei prezydentury.”

Uczestnicząca w seminariach w Lucieniu prof. Maria Dzielska z Uniwersytetu Jagiellońskiego podkreśliła, że biorący udział w spotkaniu 29 listopada 2009 r., jak się okazało później ostatnim, nie mając przeczucia rzeczy ostatecznych, planowali kolejne na luty 2010 r., które później zostało przeniesione na kwiecień.
„Niewyrażalny ciężar przemijania spadł na nas zupełnie nieoczekiwanie, nagle. Pan prezydent, który nas tak gościnnie tutaj przyjmował, odszedł od nas bez pożegnania, bez wiedzy o naszych uczuciach i przywiązaniu do niego, jakie zwykle możemy okazać odchodzącemu ze świata ziemskiego śmiercią naturalną” – powiedziała prof. Dzielska, nawiązując do katastrofy smoleńskiej z 10 kwietnia 2010 r., w której zginął Lech Kaczyński wraz z małżonką i 94 osobami delegacji udającej się wówczas do Katynia.
33
Konkurs na Najlepszą Pracę Magisterską

Zarząd Ruchu Społecznego im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, mając na uwadze jeden ze swych głównych celów statutowych jakim jest popularyzowanie oraz upowszechnianie dorobku intelektualnego Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, ogłasza Konkurs na Najlepszą Pracę Magisterską w Zakresie Nauk Humanistycznych, Nauk Prawnych i Nauk Społecznych. Do Konkursu mogą być zgłoszone prace magisterskie poświęcone problematyce społecznej, politycznej oraz prawnej związanej z refleksją polityczną oraz działalnością Lecha Kaczyńskiego, a wiec szeroko rozumianej idei solidarności (w wymiarze społecznym, politycznym, ekonomicznym oraz międzynarodowym), polityki historycznej oraz roli Polski w Europie Środkowej. Prace powinny być obronione w roku akademickim 2015/2016. Termin zgłaszania prac do Konkursu upływa w dniu  1 lipca 2016 r.

Zgłoszenia prac konkursowych wraz z kompletem dokumentów, w regulaminie konkursów, należy przesłać na adres: kontakt@lechkaczynski.pl , z dopiskiem: Konkurs, w terminie do 1 lipca 2016 r.

Regulamin Konkursu im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego – 2016

Nagroda im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego
Andrzej Duda otrzymał nagrodę im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego

W poniedziałek w Belwederze prezydent odebrał nagrodę Ruchu Społecznego im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.

Nagroda im. Lecha Kaczyńskiego przyznawana jest wybitnym osobom, które dobrze służą narodowi polskiemu. Wśród laureatów w poprzednich latach znaleźli się: Krzysztof Wyszkowski, prof. Krzysztof Szwagrzyk, Zofia Romaszewska, Władysław Stasiak.

Przemówienie Prezes Ruchu Społecznego im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Pani Marty Kaczyńskiej:

Szanowny Panie Prezydencie,

Szanowni Goście,

w imieniu Stowarzyszenia dziękuję Panu Prezydentowi za zaproszenie do Belwederu. Wszystkim Państwu dziękuję za przybycie.

Spotykamy się dziś w tym niezwykle ważnym i symbolicznym miejscu dla naszego kraju by wręczyć Panu Prezydentowi nagrodę Ruchu Społecznego im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.

Wyróżnienie to jest przyznawane wybitnym osobistościom, które swoją działalnością służą Państwu Polskiemu.

Przez ostatnich pięć lat istnienia naszego Stowarzyszenia w gronie uhonorowanych znalazło się pięć wyjątkowych postaci, które swoimi dokonaniami wyraźnie i godnie zapisały się w najnowszej historii Polski. Pierwszym wyróżnionym Nagrodą im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego był śp. Władysław Stasiak, państwowiec, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Szef Kancelarii Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. W kolejnym roku nagroda została przyznana Panu Krzysztofowi Wyszkowskiemu – niezłomnemu bohaterowi Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża, Solidarności a przede wszystkim niestrudzenie walczącemu o prawdę i sprawiedliwość. Dwa lata temu laureatem został prof. Krzysztof Szwagrzyk dzięki któremu upamiętnienie Żołnierzy Wyklętych stało się godne. Ostatnia Nagroda Ruchu Społecznego została wręczona Pani Zofii Romaszewskiej – działaczce Biura Interwencji KOR, wielkiemu społecznikowi, doradcy społecznemu Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. To niezwykle szacowne grono, dołączenie do którego zobowiązuje.

Miniony rok to czas, w którym Polakom została przywrócona wiara w możliwość zaufania  do państwa, wiara w odzyskanie poczucia bezpieczeństwa, które państwo powinno zapewniać swoim obywatelom, nadzieja na powrót do wartości w życiu publicznym. Nadzieja na powrót realizacji wizji państwa Lecha Kaczyńskiego.

Ten sukces jest niewątpliwie dziełem dalekowzrocznej strategii politycznej Jarosława Kaczyńskiego. Jedną z osób, która podjęła się realizacji wielkiego wyzwania jest Andrzej Duda. Za czasów prezydentury mojego ojca niezwykle sprawny urzędnik Kancelarii Prezydenta RP, wcześniej wiceminister sprawiedliwości, doktor prawa, który po katastrofie smoleńskiej powiedział mi słowa, które będę zawsze pamiętać: „Marta, Twój Ojciec mnie nigdy nie odwołał” i przez wszystkie lata po 2005 roku swoją postawą konsekwentnie świadczył iż mimo wielu przeciwności pozostaje wierny ideom Lecha Kaczyńskiego.

Pamiętam jak 1 listopada 2014 roku, wiedząc już, że w Święto Niepodległości Jarosław Kaczyński wskaże Andrzeja Dudę jako kandydata na Prezydenta RP, rozmawialiśmy z Panem Prezydentem nieopodal Wawelu. Muszę szczerze przyznać, że w tamtym czasie nie mając wątpliwości iż Andrzej Duda jest doskonałym kandydatem, przeceniłam wydolność systemu PO i jego emanacji, którą stanowił Prezydent Bronisław Komorowski. Uważałam, że trzeba stanąć w szranki, jednak szanse na sukces są niezwykle utrudnione. Andrzej Duda nadał jednak tej kampanii taką dynamikę, że już z początku 2015 roku zwycięstwo zaczynało stawać się coraz bardziej realne. Przełamany został imposybilizm, o którym tak często wspominał Prezydent Lech Kaczyński i do którego wielokrotnie nawiązywał Jarosław Kaczyński. Andrzej Duda udowodnił, że ciężką pracą, setkami spotkań z Polakami, bezpośrednimi relacjami z obywatelami Polska może wygrać pozytywną zmianę.

Wygrana Prezydenta Andrzeja Dudy i wygrana Prawa i Sprawiedliwości to kamień milowy na drodze do możliwości rozwoju Polski, ale także ogromne zobowiązanie, wielka odpowiedzialność. Odwołując się wielokrotnie w trakcie kampanii wyborczej do prezydentury Lecha Kaczyńskiego, promując ideę tzw. „Międzymorza”, zdecydowanie negocjując zaangażowanie NATO w naszym kraju, powołując Narodową Radę Rozwoju, aktywnie wspierając politykę historyczną, której pionierem był patron naszego Stowarzyszenia, Prezydent RP Andrzej Duda wskazuje kierunek swoich politycznych dążeń, który wyraźnie prowadzi Polskę śladami wizji Lecha Kaczyńskiego.

W polityce jest jak w konkurencji sztafetowej. Wytrącone przed blisko sześciu laty z godności urzędu prezydenta polityczne zadania – cele przejął Andrzej Duda. Trzeba odważnie śpieszyć z nimi dalej, niezależnie od tego czy można z nimi osobiście dobiec do mety czy też przekazać je kolejnemu zawodnikowi.

Panie Prezydencie, Andrzeju, gratuluje i życzę Ci wytrwałości.

07.03.2016 Warszawa. Uroczystośc wręczenia nagrody Ruchu Społecznego imienia Preyzdenta RP Lecha Kaczīńskiego dla Preyzdenta Andrzeja Dudy foto: Eliza Radzikowska-Białobrzewska/KPRP Uwaga!!!Zdjęcia pochodzące z oficjalnego serwisu fotograficznego Kancelarii Prezydenta RP mogą być wykorzystywane jedynie w celu ilustrowania materiałów, dotyczących działań Prezydenta RP. Jakakolwiek ingerencja w integralność zdjęcia - w tym kadrowanie czy obróbka graficzna - jest niedozwolona. Wszelkie wykorzystywanie zdjęć pochodzących z oficjalnego serwisu fotograficznego Kancelarii Prezydenta RP w celach komercyjnych lub w materiałach o charakterze politycznym jest zabronione. Publikacja lub kontekst wykorzystania zdjęcia nie może naruszać dobrego imienia Rzeczpospolitej Polskiej, Prezydenta RP, Jego Rodziny i Kancelarii Prezydenta. Publikujący zdjęcia zobowiązuje się do podpisania ich autora oraz źródła ich pochodzenia.

07.03.2016 Warszawa. Uroczystośc wręczenia nagrody Ruchu Społecznego imienia Preyzdenta RP Lecha Kaczīńskiego dla Preyzdenta Andrzeja Dudy foto: Eliza Radzikowska-Białobrzewska/KPRP Uwaga!!!Zdjęcia pochodzące z oficjalnego serwisu fotograficznego Kancelarii Prezydenta RP mogą być wykorzystywane jedynie w celu ilustrowania materiałów, dotyczących działań Prezydenta RP. Jakakolwiek ingerencja w integralność zdjęcia - w tym kadrowanie czy obróbka graficzna - jest niedozwolona. Wszelkie wykorzystywanie zdjęć pochodzących z oficjalnego serwisu fotograficznego Kancelarii Prezydenta RP w celach komercyjnych lub w materiałach o charakterze politycznym jest zabronione. Publikacja lub kontekst wykorzystania zdjęcia nie może naruszać dobrego imienia Rzeczpospolitej Polskiej, Prezydenta RP, Jego Rodziny i Kancelarii Prezydenta. Publikujący zdjęcia zobowiązuje się do podpisania ich autora oraz źródła ich pochodzenia.

07.03.2016 Warszawa. Uroczystośc wręczenia nagrody Ruchu Społecznego imienia Preyzdenta RP Lecha Kaczīńskiego dla Preyzdenta Andrzeja Dudy foto: Eliza Radzikowska-Białobrzewska/KPRP Uwaga!!!Zdjęcia pochodzące z oficjalnego serwisu fotograficznego Kancelarii Prezydenta RP mogą być wykorzystywane jedynie w celu ilustrowania materiałów, dotyczących działań Prezydenta RP. Jakakolwiek ingerencja w integralność zdjęcia - w tym kadrowanie czy obróbka graficzna - jest niedozwolona. Wszelkie wykorzystywanie zdjęć pochodzących z oficjalnego serwisu fotograficznego Kancelarii Prezydenta RP w celach komercyjnych lub w materiałach o charakterze politycznym jest zabronione. Publikacja lub kontekst wykorzystania zdjęcia nie może naruszać dobrego imienia Rzeczpospolitej Polskiej, Prezydenta RP, Jego Rodziny i Kancelarii Prezydenta. Publikujący zdjęcia zobowiązuje się do podpisania ich autora oraz źródła ich pochodzenia.

 

Laudacja wygłoszona przez prof. Michała Seweryńskiego:

Uroczystość

Wręczenia Nagrody im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego

Panu Andrzejowi Dudzie

Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej

Belweder 7 marca 2016 roku

 

Wielce Szanowny Panie Prezydencie !

 

Kapituła Nagrody im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, ustanowionej przez Ruch Społeczny noszący Jego imię, przyznała tę Nagrodę Panu jako jednemu z założycieli i członkowi honorowemu Ruchu, a teraz Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej za osiągnięcia w kontynuacji dzieła politycznego swego Wielkiego Poprzednika.

 

Ideą przewodnią polityki Prezydenta Lecha Kaczyńskiego była budowa silnej Polski, opartej na fundamencie demokratycznym oraz na dumnym poczuciu tożsamości narodowej Polaków, kształtowanej przez chlubną historię naszej Ojczyzny i jej kulturę oraz przez wybitną rolę, jaką odegrała w budowaniu chrześcijańskiej cywilizacji europejskiej. Swoje stanowisko w sprawie państwa sformułował Prezydent Lech Kaczyński dobitnie w następujących słowach: Państwo jest dla narodu wartością najwyższą. Wiemy, że osłabić, zdeformować odebrać państwo znaczy wyrządzić narodowi jedną z największych krzywd. I że żadna namiastka nie może zastąpić tej gwarancji bezpieczeństwa i suwerenności, tej szkoły samodzielności i odpowiedzialności, tego źródła dumy, jakim jest własne państwo. Silne państwo ma według Lecha Kaczyńskiego służyć narodowi, ale jednocześnie naród powinien służyć państwu, dlatego myślą przewodnią wielu wypowiedzi Prezydenta był patriotyzm jako ideowe spoiwo, łączące Polaków w pracy dla Ojczyzny i dla umacniania jej chlubnego wizerunku.

 

Pan Prezydent Andrzej Duda, kiedyś bliski współpracownik Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, a dziś jego następca na najwyższym urzędzie państwowym w Polsce, podjął dzieło rozpoczęte przez swojego Wielkiego Poprzednika i swojego Mistrza, jak sam Go kiedyś nazwał w jednej ze swoich wypowiedzi. Wierność jego strategicznej myśli politycznej deklarował dzisiejszy Laureat najpierw w czasie kampanii poprzedzającej wybory prezydenckie, czym zjednał sobie poparcie milionów Polek i Polaków. Objąwszy zaś urząd, podejmował Pan Prezydent liczne działania i inicjatywy zmierzające do realizacji dalekosiężnego programu politycznego Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Zakorzenione w jego myśli cele strategiczne, takie jak: suwerenna i silna Polska, patriotyzm i duma narodowa, poszanowanie tradycji i kultury narodowej stały się także drogowskazami w służbie dla Polski i dla naszego narodu, jaką podjął Pan Prezydent Andrzej Duda. Przez taką służbę wpisuje się Pan Prezydent w poczet tych polskich patriotów, którzy w przeszłości chlubnie działali na rzecz naszych narodowych ideałów i wartości i odpowiada na pragnienia milionów Polaków, żyjących nadzieją na odbudowę Polski silnej, bezpiecznej, sprawiedliwej i szanowanej na świecie.

 

Jeszcze jeden rys wspólny łączy dzisiejszego Dostojnego Laureata z Prezydentem Lechem Kaczyńskim – jest nim praca akademicka w dziedzinie nauk prawnych. Jej owoce widoczne są nie tylko w dorobku naukowym obu tych Wybitnych Postaci, lecz także w ich myśli i działalności politycznej, tak silnie naznaczonej przez idee demokracji, praworządności i sprawiedliwości. Wierność tym zasadom prawnym jest widoczna w działaniach podejmowanych przez Pana Prezydenta Andrzeja Dudę. W dominującej opinii Polaków wplatają się te działania w program oczekiwanej budowy Nowej Polskiej Wspólnoty, opartej na naszych narodowych wartościach i na wzajemnym szacunku, niezależnym od wyznawanych poglądów, jak to zapewnił Pan Prezydent w jednym z ostatnich wywiadów.

 

Dostojny Laureacie !

Wręczana dziś Panu Nagroda im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego jest wyrazem uznania dla Pańskich zasług w służbie dla Polski i Polaków, pełnioną przez Męża prawego i roztropnego, czerpiącego inspirację z głębokiej wiary religijnej i z najlepszych tradycji polskiego Narodu, obdarzonego jego zaufaniem w przekonaniu, że pańską dewizą, Panie Prezydencie, będzie zawsze maksyma sformułowana przez Cycerona: Salus rei publicae et salus populi suprema lex !