Lech KaczyÅ | Album „Prezydent Lech Kaczyński. Warto być Polakiem”
21417
single,single-post,postid-21417,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,wpb-js-composer js-comp-ver-4.3.5,vc_responsive
album2

Album „Prezydent Lech Kaczyński. Warto być Polakiem”

Uroczysta prezentacja albumu „Prezydent Lech Kaczyński. Warto być Polakiem” odbyła się 9 kwietnia 2014 r. w Muzeum Powstania Warszawskiego, wydarzeniu patronował Ruch Społeczny imienia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego, rozmowę za Autorami poprowadziła redaktor Joanna Lichocka.
„Warto być Polakiem; warto by naród polski i jego państwo – Rzeczpospolita – trwały w Europie. Te słowa są fundamentem, najgłębszą podstawą patriotyzmu, są także Waszym i moim drogowskazem. Zapobiec zmniejszaniu się liczebności naszego narodu, a więc dbać o rodzinę, o elementarne warunki jej rozwoju, dbać o oświatę, o to wszystko, co zapewnia wzrost – to polski obowiązek, a więc i mój obowiązek.”
Prezydent Lech Kaczyński
„Prezydent Lech Kaczyński. Warto być Polakiem” to publikacja zawierająca obszerną dokumentację fotograficzną najważniejszego okresu z wieloletniej służby publicznej tego wybitnego męża stanu oraz cytaty
z jego najistotniejszych wystąpień.
Album „Prezydent Lech Kaczyński. Warto być Polakiem” to kolejny po wystawie „Warto być Polakiem” projekt będący kontynuacją procesu przybliżania Polakom osoby i osiągnięć Lecha Kaczyńskiego. Blisko dwustustronicowe wydanie kładzie silny akcent na ocalenie od zapomnienia, a także stawia zdecydowany odpór kwestii przemilczania i dezawuowania dorobku Prezydenta. Wydawnictwo prezentuje sposób myślenia polskiego przywódcy o najważniejszych sprawach dotyczących zarówno Polski, jak i Europy. Przedstawia także katalog wartości, do których odwoływał się Prezydent Lech Kaczyński oraz uwypukla wskazywane przezeń cele i zadania.

Zamieszczone zdjęcia to głównie wynik kilkuletniej pracy Macieja Chojnowskiego, osobistego fotografa Prezydenta, a także innych fotografów z Kancelarii Prezydenta RP. Album podzielony został na kilka bloków tematycznych. Znajdziemy w nim między innymi fotografie z takich uroczystości jak przejęcie przez Prezydenta zwierzchnictwa nad siłami zbrojnymi, obchody 50-lecia Unii Europejskiej, wizyta papieża Benedykta XVI, szczyt Trójkąta Weimarskiego, defilada w dniu Wojska Polskiego oraz rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 roku. Swoje w nim miejsce znalazło też symboliczne podniesienie szlabanów na przejściu granicznym Ogrodniki–Lazdijai w dniu rozszerzenia strefy Schengen, działalność Muzeum Powstania Warszawskiego czy wiec w Tbilisi, dokąd Lech Kaczyński zorganizował wyprawę przywódców pięciu państw Europy Środkowo-Wschodniej, jako odpowiedź na agresję wojsk rosyjskich wobec Gruzji.

W wydawnictwie nie zabrakło osobistych akcentów. Z poprzedzających część fotograficzną krótkich wspomnień Jarosława Kaczyńskiego, Macieja Łopińskiego, Andrzeja Dudy, Stanisława Kostrzewskiego
i Macieja Chojnowskiego dowiemy się, jakim człowiekiem był Lech Kaczyński w oczach przyjaciół i najbliższych współpracowników.

Więcej informacji w serwisie www.WartobycPolakiem.org.