Lech KaczyÅ | Andrzej Gwiazda uhonorowany nagrodą im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego
22302
single,single-post,postid-22302,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,wpb-js-composer js-comp-ver-4.3.5,vc_responsive

Andrzej Gwiazda uhonorowany nagrodą im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego

małe 1

Andrzej Gwiazda uhonorowany nagrodą im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego

małe 1 mały 2 mały 3 mały 4 mały 5 mały 6 mały 7Na wniosek Zarządu Ruchu Społecznego im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego w dniu 10 marca 2017 r. Pan Andrzej Gwiazda odebrał Nagrodę im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Nagroda została przyznana w uznaniu wybitnych zasług na rzecz Rzeczpospolitej Polskiej. Ogromne zasługi jakimi może poszczycić się Pan Gwiazda zostały wspomniane podczas przemówień Pani Marty Kaczyńskiej oraz Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

  Andrzej Gwiazda to jeden z działaczy opozycji antykomunistycznej w PRL, współtwórca Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża oraz NSZZ „Solidarność”, sygnatariusz Porozumień Sierpniowych. W 2006 r. otrzymał Order Orła Białego z rąk prezydenta Lecha Kaczyńskiego „w uznaniu znamienitych zasług dla Rzeczypospolitej Polskiej, za działalność na rzecz przemian demokratycznych i wolnej Polski”.

„Działalność Pana Andrzeja Gwiazdy po 2010 r., w ostatnich latach. Pan Andrzej jest wciąż aktywny, od dawna mógłby spokojnie odpoczywać, być na emeryturze, ale wciąż jeździ po Polsce, wciąż jest aktywny, nadal uczestniczy w spotkaniach z młodzieżą, opowiadając o historii, wciąż zabiera głos, także w mediach” – mówiła Marta Kaczyńska. Oceniła też, że Gwiazda jest zawsze „bezkopromisowy i szczery”.

  W trakcie swojego przemówienia Prezydent wspomniał, że Lech Kaczyński i Andrzej Gwiazda „kroczyli razem” w działalności „niepodległościowej, wolnościowej, prospołecznej, proobywatelskiej”.

 „To było wsparcie dla robotników, pomoc dla nich, we współpracy z Komitetem Obrony Robotników, a później właśnie w ramach wolnych związków zawodowych, gdzie pan Andrzej po prostu działał, bo był jednym z pierwszych twórców” –

„Można powiedzieć, że prawdziwym twórcą idei „Solidarności” jest właśnie pan Andrzej Gwiazda” – dodał.

Prezydent zaznaczył, że Andrzej Gwiazda zawsze niósł ideały, które były ważne dla prezydenta Lecha Kaczyńskiego, że Polska powinna być sprawiedliwa, oparta na prawdzie, demokratyczna „w uczciwym, prawdziwym tego słowa znaczeniu”.

 „Że powinna być oparta także na tym, co dzisiaj nazywamy społeczną gospodarką rynkową w najbardziej wyrazistym, chrześcijańskim tego słowa znaczeniu, opartym na chrześcijańskiej nauce, nauce Kościoła katolickiego. To znaczy Polską, w której interesy wszystkich grup społecznych są jednakowo ważne, bo jest to państwo sprawiedliwe” – zauważył prezydent.

  Laureat w swoim podziękowaniu powiedział między innymi: „Czuję ogromną satysfakcję otrzymując tę nagrodę. Największa satysfakcja płynie z idei nagrody” – powiedział Gwiazda odbierając statuetkę. Przypomniał, że Lech Kaczyński w trudnych czasach, „gdy tylko znaleźli się chętni do współpracy, narażając swoją już poważną pozycję, włączając się w działalność niezależną, ryzykował wyrzucenie z pracy, zamknięcie procesu naukowego”. „To było poważniejsze niż represje w rodzaju 24 godziny na dołku czy też uwięzienie” – zaznaczył.

  „Bo mądrość bez odwagi jest przeważnie cnotą niezbyt potrzebną i niezbyt przydatną. Bo jeżeli ktoś jest mądry, ale swojej mądrości boi się przekazać otoczeniu, swoim współbraciom, współobywatelom, to z tej mądrości społeczeństwo nie ma żadnej korzyści” – podkreślił Gwiazda.

  W poprzednich latach laureatami nagrody im. Lecha Kaczyńskiego zostali: Władysław Stasiak (2011, pośmiertnie), Krzysztof Wyszkowski (2012), prof. Krzysztof Szwagrzyk (2014), Zofia Romaszewska (2015) oraz Andrzej Duda (2016).

  W uroczystej gali w Warszawie na stadionie PGE Narodowym wzięli udział prezydent Andrzej Duda, marszałkowie Sejmu Marek Kuchciński i Senatu Stanisław Karczewski, prezes PiS Jarosław Kaczyński oraz Marta Kaczyńska, córka zmarłego prezydenta. Obecni byli też m.in. szefowie MON Antoni Macierewicz oraz MSWiA Mariusz Błaszczak.