Lech KaczyÅ | Brzozów: upamiętnienie tragedii
21586
single,single-post,postid-21586,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,wpb-js-composer js-comp-ver-4.3.5,vc_responsive

Brzozów: upamiętnienie tragedii

Tablicę upamiętniającą 96 Ofiar katastrofy rządowego samolotu pod Smoleńskiem, z wizerunkiem Pary Prezydenckiej śp. Marii i Lecha Kaczyńskich, odsłonięto w niedzielę 17 kwietnia 2011 r. na frontonie brzozowskiej Kolegiaty. Usytuowana została pod Krzyżem Katyńskim, umieszczonym tam przed rokiem, dzień po tragedii, będącym z kolei hołdem dla polskich oficerów pomordowanych w 1940 roku przez NKWD.

Przypomnijmy, że ubiegłoroczne obchody 70-lecia Zbrodni katyńskiej odbywały się w dramatycznych okolicznościach. Katastrofa polskiego samolotu pod Smoleńskiem z parą prezydencką na pokładzie, oraz delegacją udającą się na uroczystości rocznicowe do Katynia sprawiła, że losy elity wojskowej i intelektualnej II RP splotły się z losami elity politycznej III RP. na kartach polskiej historii zapisał się kolejny rozdział, nawiązujący do tragicznej symboliki miejsca kaźni z czasów II wojny światowej. Zginął urzędujący prezydent, Lech Kaczyński wraz z małżonką, ostatni prezydent na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, marszałkowie Sejmu i Senatu, parlamentarzyści, duchowni, pracownicy BOR, współpracownicy głowy państwa, załoga samolotu, przedstawiciele Rodzin Katyńskich. Czołowi przedstawiciele narodu złożyli ofiarę w miejscu, w którym czcić mieli ofiary. Każdy z osobna dopisał swoją śmiercią niezwykłą historię do wydarzeń sprzed 70 lat. Tragedię uczcił tragedią. Lot Tupolewa numer 101 unicestwił kariery, plany, marzenia. Unieszczęśliwił najbliższych ofiar.

Los tak zrządził, że katastrofa samolotu splatała się w pewnym sensie z odsłonięciem Krzyża Katyńskiego w Brzozowie. Wszak patronat nad uroczystościami w Kolegiacie, zaplanowanymi na 11 kwietnia 2010 roku, objął właśnie Lech Kaczyński. Jak pokazuje data polski Prezydent nie doczekał tego wydarzenia. Tragicznie zginął dzień wcześniej wraz z 95 innymi osobami. – Byliśmy wszyscy przybici tą katastrofą. Po raz kolejny w naszej historii musieliśmy przeżywać stratę niezwykle ważnych dla Polski osobistości. Pielęgnujących w sposób szczególny basze dzieje, utożsamiających się z naszą tradycją. Czuliśmy przygnębienie, ale jednocześnie potrzebę uczczenia ofiar, przede wszystkim Patrona Krzyża Katyńskiego, śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego – mówi Henryk Kozik, Przewodniczący Rady Powiatu Brzozowskiego, Przewodniczący Budowy Krzyża Katyńskiego.

W uroczystościach wzięli udział: Marek Kuchciński – Wicemarszałek Sejmu RP, Alicja Zając – Senator RP, wdowa po senatorze Stanisławie Zającu, który zginął w katastrofie pod Smoleńskiem, Adam Śnieżek – Poseł na Sejm RP, Andrzej Ćwierz – Poseł na Sejm RP, Piotr Babinetz – Poseł na Sejm RP, oraz władze samorządowe powiatu i gminy.

Tablicę zaprojektował i wykonał Grzegorz Filak z Jasionowa.

Henryk Kozik
Brzozów, maj 2012 r.