Lech KaczyÅ | In Memoriam – rocznica pogrzebu Pary Prezydenckiej w Krakowie
21699
single,single-post,postid-21699,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,wpb-js-composer js-comp-ver-4.3.5,vc_responsive
art_20110715_093839

In Memoriam – rocznica pogrzebu Pary Prezydenckiej w Krakowie

18.04.2011 r. o godz. 18:30 w Bazylice Mariackiej rozpoczęła się msza św. w intencji Pary Prezydenckiej i Ofiar tragedii smoleńskiej. W nabożeństwie wzięli udział parlamentarzyści PiS, prezydent Krakowa Jacek Majchrowski i rodziny ofiar, w tym Marta Kaczyńska i bliscy Zbigniewa Wassermanna, Jacka Surówki i Janusza Kurtyki.
W trakcie mszy wygłoszono Modlitwę za Ojczyznę ks. Piotra Skargi.

Po mszy w Bazylice rozpoczął się koncert „10 kwietnia In Memoriam” transmitowany poprzez telebimy na Rynku Głównym, gdzie zgromadziło się ok. 3 tys. ludzi z całej Polski. Repertuar stanowią Requiem d-moll Gabriela Urbaina Faure i muzyka filmowa Michała Lorenca, a koncert prowadzą aktorzy Małgorzata Kożuchowska i Jerzy Zelnik.

Po koncercie w Bazylice odbył się Marsz Pamięci pod Krzyż Katyński na placu im. o. Adama Studzińskiego, gdzie uczestnicy pochodu złożyli wieńce i zapalili znicze. Za organizację uroczystości odpowiada krakowski klub „Gazety Polskiej”.

Obchodów pilnowało ok. 150 policjantów. Do nieprzyjemnych sytuacji doszło pod Wzgórzem Wawelskim, gdzie kilkudziesięciu przeciwników pochowania pary prezydenckiej protestowało pod hasłem „Wawel bez polityków”. Manifestanci rozdawali chorągiewki z napisem „Kardynalny błąd 18.04.2010”.