Lech KaczyÅ | Lech Kaczyński Honorowym Obywatelem Miasta Wadowice
21556
single,single-post,postid-21556,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,wpb-js-composer js-comp-ver-4.3.5,vc_responsive
art_20120627_170737

Lech Kaczyński Honorowym Obywatelem Miasta Wadowice

Rada Miejska Wadowic dwa lata temu, tuż po katastrofie lotniczej rządowego samolotu w Smoleńsku, jednogłośne zdecydowała o wyróżnieniu ŚP. Prezydenta RP Profesora Lecha Kaczyńskiego tytułem Honorowego Obywatela Miasta Wadowice.

W poniedziałek, 18 czerwca br., prezydent Lech Kaczyński kończyłby 63 lata. W tym dniu na uroczystej, nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej Wadowice gościły córkę prezydenta – Martę Kaczyńską, która zdecydowała o tym, ze osobiście odbierze tytuł z rąk samorządowców.

„Jestem przekonana, że zarówno tata, jak i mama bardzo by się cieszyli z tego tytułu. Słyszałam od nich wiele dobrych słów o Wadowicach i o tym, jak byli tutaj przyjmowani. Wiemy, że rodzice mieli taki bardzo ciepły stosunek zarówno do tego miejsca, jak i mieszkańców” – mówiła po uroczystościach wzruszona Marta Kaczyńska.

Córka prezydenta nie ukrywała, że była zdziwiona honorami z jakimi przyjęto ją w Wadowicach. Jeszcze przed sesją ludzie podchodzili do niej i chcieli zamienić z nią kilka słów, Marta Kaczyńska spotkała się z naprawdę ciepłym przyjęciem.

Tytuł Honorowego Obywatela Miasta Marta Kaczyńska odebrała z rąk burmistrz Ewy Filipiak i przewodniczącego Rady Miejskiej Zdzisława Szczura. W swoim przemówieniu Zdzisław Szczur długo podkreślał zasługi głowy państwa dla Polski i miejscowego samorządu.

To był prawdziwy przyjaciel Wadowic – mówił przewodniczący Rady Miejskiej. Przypomniał, że Lech Kaczyński był tym przywódcą, do którego Wadowice miały stale drzwi otwarte.

Kontakty z Lechem Kaczyńskim zapoczątkowała w 2005 roku burmistrz Wadowic Ewa Filipiak jeszcze w czasie, gdy był on Prezydentem Warszawy. Lech Kaczyński zaprosił wówczas Ewę Filipiak do pomocy przy tworzeniu wspólnego programu upamiętniającego tuż po śmierci papieża Jana Pawła II. W ten sposób zrodził się pomysł na powstanie Centrum Jana Pawła II w Warszawie. Mimo, iż nie został zrealizowany pomysł wykupienia kamienicy, w której urodził się Karol Wojtyła, przez samorząd miasta stołecznego, projekt nowego muzeum wykonali projektanci Barbara i Jarosław Kłaputowie, którzy pracowali przy ekspozycji Muzeum Powstania Warszawskiego.

W pierwszą rocznicę śmierci Jana Pawła II (2 kwietnia 2006) para prezydencka odwiedziła Wadowice. Ten przyjazd miał rangę oficjalnej wizyty Prezydenta Rzeczypospolitej. Podobnie zresztą, jak kolejna wizyta 9 października 2008 roku, kiedy Lech Kaczyński przyjechał do Wadowic, aby otworzyć 22. Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność”. Na kolejne spotkanie liczyli strażacy. 18 maja 2010 roku Lech Kaczyński miał przyjechać do Wadowic na koncert strażackich orkiestr dętych. Katastrofa smoleńska przekreśliła jednak te plany.

Tuż po uroczystej sesji Rady Miejskiej Marta Kaczyńska wzięła udział we mszy świętej w intencji swoich rodziców w bazylice Ofiarowania NMP, w której 92 lata temu ochrzczony był Karol Wojtyła, a miesiąc temu odczytany został dekret ustanawiający błogosławionego Jana Pawła II Patronem Wadowic, następnie złożyła kwiaty pod pomnikiem błogosławionego Papieża Polaka na rynku i pod Pomnikiem Katyńskim na Placu Solidarności, gdzie osobna tablica upamiętnia ofiary katastrofy smoleńskiej z 10 kwietnia 2010 roku.

Wadowickie uroczystości swoją obecnością uświetnili m.in. Pani Beata Szydło wiceprezes PiS, Poseł Andrzej Duda z Krakowa, były wiceminister sprawiedliwości i podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, senator Andrzej Pająk, księża i siostry zakonne, samorządowcy, członkowie i sympatycy PiS oraz mieszkańcy Wadowic.