Lech KaczyÅ | List otwarty do Prezesów KRRiT i TVP
21466
single,single-post,postid-21466,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,wpb-js-composer js-comp-ver-4.3.5,vc_responsive

List otwarty do Prezesów KRRiT i TVP

Pan Prezes Jan Dworak KRRiT
Pan Prezes TVP Juliusz Braun

Zwracamy się o przywrócenie na antenę telewizji publicznej programu publicystycznego emitowanego w każdy czwartek w TVP Info pt. „Jan Pospieszalski – Bliżej”. Program ten został zdjęty z anteny niepostrzeżenie, ze względów światopoglądowych. Opiniujący go Pan prof. Ireneusz Krzemiński dopatrzył się w nim jednostronnego przekazu katolickiego i narodowego. Nie byłoby w tym nic złego, ponieważ w przekazie publicznym miał obowiązywać pluralizm poglądów i wolność wypowiedzi. Pan redaktor Jan Pospieszalski zapraszał jednak do dyskusji na antenie gości o różnym oglądzie rzeczywistości pozostawiając widzowi możliwość weryfikacji faktów i ocen.

Światopogląd Pana prof. Ireneusza Krzemińskiego jest nam z gruntu obcy, jednak nie odmawiamy Mu prawa do głoszenia swoich racji, co skwapliwie czyni obecny w wielu programach telewizji publicznej i komercyjnej. Ten oczywisty w demokratycznych państwach przekaz publiczny nie obowiązuje w drugą stronę. Zniknął z anteny program Pana red. Rafała Ziemkiewicza, obecnie Pana red. Pospieszalskiego. Telewizja TRWAM nadaje samodzielnie, więc jest Wam trudniej, ale bardzo się staracie. Nie będziemy tutaj pisać oczywistości, że mamy prawo do swoich programów, które reprezentują odpowiedni poziom dyskusji i nie decydują za odbiorcę, jak ma postrzegać rzeczywistość.

Z uwagi na te zadziwiające praktyki zastanawiamy się, czy to jeszcze Polska, czy już Białoruś. Oczywiście pod hasłami demokracji i „odzyskanej 4 czerwca wolności”. Chciałoby się rzec: nieudana mistyfikacja.

Małgorzata Sołtysiak
pełnomocnik Ruchu Społecznego im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego w Kielcach.