Lech KaczyÅ | Nagroda im. Lecha Kaczyńskiego dla prof. Krzysztofa Szwagrzyka
21439
single,single-post,postid-21439,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,wpb-js-composer js-comp-ver-4.3.5,vc_responsive
Resize of album2373

Nagroda im. Lecha Kaczyńskiego dla prof. Krzysztofa Szwagrzyka

Zarząd Ruchu Społecznego im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego postanowił przyznać Nagrodę im. Lecha Kaczyńskiego Krzysztofowi Szwagrzykowi, uznając Jego zasługi w kształtowaniu pamięci historycznej Polaków oraz za dzieło budowania szacunku do bohaterów podziemia niepodległościowego.

Zarząd Ruchu chce w ten sposób uhonorować i podziękować Panu Profesorowi Szwagrzykowi za całą Jego dotychczasową działalność zmierzającą do przywrócenia pamięci o Żołnierzach Niezłomnych. Szczególnie zaś za podjęcie trudu, za sprawą którego polscy patrioci, pomordowani przez komunistyczny reżim, zyskali prawo do godnego pochówku. To dzięki prof. Szwagrzykowi ciała bohaterów odnalezione kwaterze „Ł” warszawskiego cmentarza powązkowskiego zostały zidentyfikowane, a z ich z rąk, po kilkudziesięciu latach, zostały wreszcie zdjęte więzy.

Zarząd nagradza prof. Szwagrzyka za realizację przesłania ideowego śp. Lecha Kaczyńskiego, wedle którego fundamentem dla nowoczesnego patriotyzmu musi być tożsamość narodowa, wspierająca się na pamięci historycznej.