Lech KaczyÅ | Nagroda im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego dla Premiera Mateusza Morawieckiego
22332
single,single-post,postid-22332,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,wpb-js-composer js-comp-ver-4.3.5,vc_responsive

Nagroda im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego dla Premiera Mateusza Morawieckiego

nagroda-lk-dla-mm

Nagroda im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego dla Premiera Mateusza Morawieckiego

nagroda-lk-dla-mm– Każda nagroda jest jakiegoś rodzaju zobowiązaniem. Ja tak też tę nagrodę traktuję, jako wielkie zobowiązanie. Jako moje zobowiązanie do podążania drogą którą wytyczył pan prezydent Lech Kaczyński – powiedział premier Mateusz Morawiecki odbierając z rąk Marty Kaczyńskiej Nagrodę im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.

Uroczysta gala odbywa się na Stadionie Narodowym w Warszawie z udziałem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, posłów, senatorów i marszałków obu izb parlamentu. Wyróżnienie przyznaje Ruch Społeczny imienia prezydenta Kaczyńskiego.

Statuetka przyznawana jest przez Ruch Społeczny im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Nazwisko laureata ogłosił podczas uroczystej gali na Stadionie Narodowym Jacek Sasin, wiceprezes Ruchu.

– Dla mnie ta nagroda jest absolutnie wyjątkowa. Dlatego przede wszystkim jest wyjątkowa, że prezydent Lech Kaczyński jest dla mnie uosobieniem wagi, powagi, znaczenia roli państwa, niepodległego państwa polskiego, a takie właśnie państwo jest dla mnie największym skarbem – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Dodał, że „każda nagroda jest jakiegoś rodzaju zobowiązaniem”. – Ja tak tę nagrodę również traktuję, jako wielkie zobowiązanie, jako moje zobowiązanie do podążania drogą, którą wytyczył pan prezydent Lech Kaczyński swoim życiem, swoją działalnością, swoimi zasadami, swoimi ideami, swoją wizją – wskazał.

Morawiecki ocenił, że prezydent Kaczyński „mieścił w sobie wiele pierwiastków polskości, takich, które rzadko w jednym człowieku można spotkać”.

„L. Kaczyński starał się z profesjonalizmem realizować najważniejsze dla Polski cele” 

– Pan prezydent (Lech Kaczyński) był człowiekiem, który w historii tej najnowszej i tej starszej zawsze w znakomity sposób wypełniał to, co należało i można było wtedy zrobić – powiedział po odebraniu nagrody premier. Jak zaznaczył, Lech Kaczyński „był doradcą robotników w czasach, kiedy byli poniewierani, kiedy potrzebowali rady, ciepłego słowa, mądrej rady prawnej”.

– Później jako urzędnik w III Rzeczypospolitej był właściwie wzorem urzędnika takiego, jakich nam brakowało jako minister w BBN-ie, później jako prezes NIK, następnie minister sprawiedliwości, (…), następnie prezydent Warszawy i prezydent Rzeczypospolitej – mówił Morawiecki.

Przyznał, że „prezydent Lech Kaczyński zawsze starał się w tej roli, w której był, z profesjonalizmem, ale zarazem z taką umiejętnością zrozumienia drugiego człowieka realizować cele, które były dla Polski najważniejsze”.

Morawiecki przypomniał, że Lech Kaczyński patrzył na historię Polski jako na historię wielkich idei, myśli czy historię pomocy innym. W tym ostatnim kontekście premier przytoczył m.in. Solidarność czy Żegotę.

informacja: TVP INFO

zdjęcie: tt KPRM