Lech KaczyÅ | Pamiętamy
20316
page,page-id-20316,page-template,page-template-blog-masonry-full-width,page-template-blog-masonry-full-width-php,ajax_fade,page_not_loaded,,wpb-js-composer js-comp-ver-4.3.5,vc_responsive

Pamiętamy

  • All
  • Inne
  • Parki
  • Place
  • Pomniki
  • Popiersia
  • Ronda
  • Skwery
  • Tablice
  • Ulice
Nadanie Krajowej Szkole Administracji Publicznej im. Lecha Kaczyńskiego

Nadanie KSAP imienia prezydenta prof. Lecha Kaczyńskiego wynika z jego zaangażowana w propagowanie idei szkoły, czyli tworzenia nowoczesnej służby publicznej. Kandydaturę prezydenta Lecha Kaczyńskiego na patrona szkoły zaakceptowały władze KSAP, zyskała ona także akceptację środowisk naukowych i władz państwowych. Nadanie KSAP imienia prezydenta Lecha Kaczyńskiego jest uhonorowaniem pamięci wybitnego męża stanu oraz wyrazem uznania dla jego dorobku intelektualnego.

Prezydent Lech Kaczyński uważał, że absolwenci KSAP jako elita kadry urzędniczej zreformują administrację publiczną, a tym samym przyczynią się do budowy profesjonalnego i sprawnie działającego państwa. Kiedy pojawiły się trudności z zatrudnieniem absolwentów szkoły prezydent zaoferował pracę blisko połowie osób z pierwszego naboru.

źródło: https://www.premier.gov.pl/wydarzenia/aktualnosci/premier-beata-szydlo-dobro-wspolne-ponad-prywatne-sprawy.htmlKSAP

33
Konkurs na Najlepszą Pracę Magisterską

Zarząd Ruchu Społecznego im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, mając na uwadze jeden ze swych głównych celów statutowych jakim jest popularyzowanie oraz upowszechnianie dorobku intelektualnego Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, ogłasza Konkurs na Najlepszą Pracę Magisterską w Zakresie Nauk Humanistycznych, Nauk Prawnych i Nauk Społecznych. Do Konkursu mogą być zgłoszone prace magisterskie poświęcone problematyce społecznej, politycznej oraz prawnej związanej z refleksją polityczną oraz działalnością Lecha Kaczyńskiego, a wiec szeroko rozumianej idei solidarności (w wymiarze społecznym, politycznym, ekonomicznym oraz międzynarodowym), polityki historycznej oraz roli Polski w Europie Środkowej. Prace powinny być obronione w roku akademickim 2015/2016. Termin zgłaszania prac do Konkursu upływa w dniu  1 lipca 2016 r.

Zgłoszenia prac konkursowych wraz z kompletem dokumentów, w regulaminie konkursów, należy przesłać na adres: kontakt@lechkaczynski.pl , z dopiskiem: Konkurs, w terminie do 1 lipca 2016 r.

Regulamin Konkursu im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego – 2016

W Świdwinie odsłonięto tablicę upamiętniającą Lecha Kaczyńskiego

„Dla upamiętnienia obecności w Świdwinie 1 czerwca 2009 roku Lecha Kaczyńskiego w hołdzie jego pamięci mieszkańcy Świdwina” – taki napis widnieje na odsłoniętej w Świdwinie tablicy, która zawisła na frontowej ścianie Urzędu Miasta.

Tablica wykonana z piaskowca prezentuje płaskorzeźbę z popiersiem śp. Lecha Kaczyńskiego. Inicjatywa upamiętnienia Prezydenta RP wyszła od burmistrza miasta Jana Owsiaka.

W uroczystościach towarzyszących odsłonięciu tablicy wzięli udział mieszkańcy miasta, władze oraz radni Świdwina a także Joachim Brudziński i Czesław Hoc – posłowie Prawa i Sprawiedliwości.

Resize of album0686
Lech Kaczynski Honorowym Obywatelem Miasta Wadowice

Rada Miejska Wadowic dwa lata temu, tuż po katastrofie lotniczej rządowego samolotu w Smoleńsku, jednogłośne zdecydowała o wyróżnieniu Ś.P. Prezydenta RP Profesora Lecha Kaczyńskiego tytułem Honorowego Obywatela Miasta Wadowice.

W poniedziałek, 18 czerwca br., prezydent Lech Kaczyński kończyłby 63 lata. W tym dniu na uroczystej, nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej Wadowice gościły córkę prezydenta – Martę Kaczyńską, która zdecydowała o tym, ze osobiście odbierze tytuł z rąk samorządowców.

Tuż po uroczystej sesji Rady Miejskiej Marta Kaczyńska wzięła udział we mszy świętej w intencji swoich rodziców w bazylice Ofiarowania NMP, w której 92 lata temu ochrzczony był Karol Wojtyła, a miesiąc temu odczytany został dekret ustanawiający błogosławionego Jana Pawła II Patronem Wadowic, następnie złożyła kwiaty pod pomnikiem błogosławionego Papieża Polaka na rynku i pod Pomnikiem Katyńskim na Placu Solidarności, gdzie osobna tablica upamiętnia ofiary katastrofy smoleńskiej z 10 kwietnia 2010 roku.

Wadowickie uroczystości swoją obecnością uświetnili m.in. Pani Beata Szydło wiceprezes PiS, Poseł Andrzej Duda z Krakowa, były wiceminister sprawiedliwości i podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, senator Andrzej Pająk, księża i siostry zakonne, samorządowcy, członkowie i sympatycy PiS oraz mieszkańcy Wadowic.

full_20130302_154847
Tablica pamiątkowa w Śliwnicy-Karczunku

W Śliwnicy-Karczunku w woj. podkarpackim proboszcz tutejszej parafii Drohobyczka ks. Sokołowski, w obecności ks. K. Wójcikowskiego – Kustosza Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Jodłówce oraz ks. M. Pieńkowskiego – dyrektora OKiFCH w Jarosławiu, dokonał poświęcenia Krzyża postawionego na Chwałę Bogu i ku pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

Kolejnym etapem uroczystości było odsłonięcie tablicy upamiętniającej tragiczne wydarzenia z dnia 10.04.2010 r., którego dokonała Stanisława Śledziejowska-Osiczko, była więzniarka obozu Ravensbruck.

W sąsiedztwie tablicy rosną – zasadzone jeszcze w dniu 13.05.2010 r. – dęby pamięci: „Lech” i „Marysia”.

Duży udział w przygotowaniu tych uroczystości mieli przewodniczący klubu GP z Wąbrzeźna Andrzej Chojnacki wraz z żoną Danutą.

full_20120626_155136
Rondo im. Lecha Kaczyńskiego w Myślenicach

W dniu 18 czerwca 2012 r. o godzinie 14:00 w Myślenicach odbyły się uroczystości związane z otwarciem i poświeceniem Ronda im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. W uroczystości wzięli udział lokalni politycy, burmistrz, przedstawiciele rady miasta, kilkudziesięciu mieszkańców a także Marta Kaczyńska – córka Pary Prezydenckiej oraz Jacek Sasin, poseł i wiceprezes Ruchu Społecznego im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Podczas przemówienia Pani Marta Kaczyńska podkreślała jak ważne są wszystkie inicjatywy związane z kultywowaniem pamięci o jej tacie.

„Bardzo mi miło być tutaj. Jeszcze godzinę temu brałam udział w przekazaniu honorowego obywatelstwa mojemu ojcu w Wadowicach, a przed chwilą miałam możliwość otwarcia ronda im. mojego ojca Lecha Kaczyńskiego. Bardzo cieszę się z tych wszystkich inicjatyw, bo one z pewnością przyczynią się do podtrzymania pamięci o moim ojcu, który był prawdziwym patriotą i prezydentem Polski, który posiadał wizję rozwoju naszego kraju i był autentycznie przejęty losem nas wszystkich – Polaków. (…) Jestem bardzo wdzięczna, bo wiem, że każdy kto będzie przejeżdżać przez to rondo, będzie sobie przypominać Lecha Kaczyńskiego, a może niektórzy sięgną po publikacje na jego temat i zastanowią się nad tym jak ważny jest patriotyzm” – po odsłonięciu pomnika powiedziała Marta Kaczyńska.

Dalsza część uroczystości odbyła się w Myślenickim Ośrodku Kultury i Sportu, gdzie zaprezentowano wspomnienie o prezydencie Lechu Kaczyński w wykonaniu Orkiestry Kameralnej i Teatru im. ks. kard. Karola Wojtyły.

full_20120606_110615
Tablica pamiątkowa w Sulistrowiczkach

4.06.2012 r. w Sulistrowiczkach pod Wrocławiem została odsłonięta tablica poświęcona ofiarom tragedii pod Smoleńskiem.

Znalazło się na niej m.in. zdanie: „Świętej pamięci ofiarom wielkiej narodowej tragedii pod Smoleńskiem, w której w dniu 10 kwietnia 2010 roku ofiarę życia złożyło 96 zacnych Polaków będących na służbie Najjaśniejszej Rzeczypospolitej”.

W tekście zamieszczonym na tablicy przywołano nazwiska Prezydenta RP, prof. Lecha Kaczyńskiego wraz z jego małżonką Marią, oraz Prezydenta RP na uchodźstwie, Ryszarda Kaczorowskiego, wymieniono również wszystkie grupy, których przedstawiciele zginęli w katastrofie.

Tablicę ufundowała miejscowa społeczność na czele z biskupem seniorem diecezji wrocławskiej Józefem Pazdurem i proboszczem ks. Ryszardem Staszakiem, którzy również odsłonili i poświęcili epitafium, oraz burmistrzem Sobótki Stanisławem Dobrowolskim.

full_20120606_091250
Tablica pamiątkowa w Sulistrowiczkach pod Wrocławiem

„Świętej pamięci ofiarom wielkiej narodowej tragedii pod Smoleńskiem, w której w dniu 10 kwietnia 2010 roku ofiarę życia złożyło 96 zacnych Polaków będących na służbie Najjaśniejszej Rzeczypospolitej” – m. in. takie zdanie znalazło się na odsłoniętej 4.VI.2012 w Sulistrowiczkach pod Wrocławiem tablicy pamiątkowej. Niewielka miejscowość u podnóża Ślęży upamiętniła ofiary katastrofy smoleńskiej.

W tekście zamieszonym na tablicy przywołano nazwiska prezydenta RP, prof. Lecha Kaczyńskiego wraz z jego małżonką Marią, oraz prezydenta RP na uchodźstwie, Ryszarda Kaczorowskiego, wymieniono również wszystkie grupy, których przedstawiciele zginęli w katastrofie. Napisy wpleciono w bogatą symbolikę, którą stanowią centralnie umieszczone urwane skrzydło rządowego TU-154 i las katyńskich krzyży, a które dopełniają Krzyż Chrystusa oraz polskie godło. W centralnym punkcie tablicy za szybą umieszczono także grudki ziemi, m. in. z Katynia, Smoleńska i Miednoje.

Pamiątkową tablicę ufundowała miejscowa społeczność na czele z biskupem seniorem diecezji wrocławskiej Józefem Pazdurem i proboszczem ks. Ryszardem Staszakiem, którzy również odsłonili i poświęcili epitafium, oraz burmistrzem Sobótki Stanisławem Dobrowolskim.W uroczystości uczestniczyli m. in. posłowie, samorządowcy z Wrocławia i Dolnego Śląska, Jacek Świat, mąż śp. Aleksandry Natalii- Świat i Dawid Jackiewicz, szef dolnośląskich struktur Prawa i Sprawiedliwości. W uroczystości wzięli również udział uczestnicy Rajdu Katyńskiego. Homilię podczas Mszy św. wygłosił ks. prof. Józef Swastek, historyk z Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu.

Ulica im. Lecha Kaczyńskiego i Ryszarda Kaczorowskiego w Stargardzie Szczecińskim

W Stargardzie Szczecińskim uhonorowano pamięć obu Prezydentów RP – śp. Lecha Kaczyńskiego oraz śp. Ryszarda Kaczorowskiego – nazywając jedną z miejskich ulic ich imieniem.

Uroczyste nadanie nowej nazwy 100 metrowej ulicy odbyło się 15 maja 2012 r. na mocy uchwały podjętej przez stargardzkich radnych. Projekt uchwały złożył klub Prawa i Sprawiedliwości.

Przy ulicy im. Prezydentów RP Lecha Kaczyńskiego i Ryszarda Kaczorowskiego rosną zasadzone w 2011 r. na ich cześć Dęby Pamięci.

Resize of album117
Tablica pamiątkowa w Koprzywnicy

W Koprzywnicy 14 maja 2012 r. stanęła ufundowana przez duchowieństwo, społeczeństwo oraz gminę tablica ofiarowana pamięci Prezydenta RP śp. Lecha Kaczyńskiego. Poświęcił ją biskup pomocniczy Edward Frankowski.

Dzieło kieleckiego artysty Sławomira Micka zostało przytwierdzone do specjalnie wykonanego obeliska. Oprócz nazwiska śp. Lecha Kaczyńskiego umieszczono na niej także nazwiska posła Przemysława Gosiewskiego, szefa Kancelarii Prezydenta Władysława Stasiaka oraz ministra Pawła Wypycha – osób towarzyszących Prezydentowi 12 maja 2009 r. podczas spotkania z mieszkańcami i rolnikami ziemi sandomierskiej

Tablica umieszczona została na dziedzińcu pocysterskiego klasztoru, a cała uroczystość rozpoczęła się mszą św. w kościele św. Floriana.

Tablica Lecha Kaczyńskiego w Sławnie

Mosiężna tablica – wykonana na zlecenie miejskich władz przez „Pracownię Artystyczną Artforma” z Księżyna – zawisła 12 maja 2012 r. w sali konferencyjnej urzędu miasta Sławno. Odsłonięcia dokonali burmistrz Sławna Krzysztof Frankenstein i przewodnicząca Rady Miejskiej Edyta Szczygielska.

Widnieje na niej napis: „Dla upamiętnienia wizyty prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego w Sławnie 14 maja 2009 roku mieszkańcy Sławna 12 maja 2012 rok”.

To tu śp. Lech Kaczyński wręczył państwowe odznaczenia 12 byłym członkom Polskiej Organizacji Wojskowej konspiracyjnej struktury niepodległościowej założonej w maju 1948 r. przez sławieńskich gimnazjalistów i licealistów.

II KONGRES PIS POD HASLEM "BLIZEJ LUDZI"
Tablica Lecha Kaczyńskiego w Piszu

Tablica poświęcona pamięci Prezydenta RP śp. Lecha Kaczyńskiego stanęła w Piszu obok ronda im. Lecha Kaczyńskiego, na skwarze przy ul. Kościuszki. Uroczystość odbyła się 2 maja 2012 r.

Inicjatorami budowy tablicy byli piscy działacze PiS-u, z Andrzejem Zadrogą na czele. Zamieszczono na niej dwa napisy: „Naród, który nie wierzy w wielkość i nie chce ludzi wielkich, kończy się. Trzeba wierzyć w swą wielkość i pragnąć jej” (cytat z przemówienia ks. kard. Stefana Wyszyńskiego z 1977 r.) oraz: „Pamięci Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego”.

W ufundowaniu tablicy pomogli mieszkańcy Pisza. Podczas odsłonięcia poseł PiS Jerzy Szmit odczytał list Jarosława Kaczyńskiego skierowany do uczestników uroczystości.

Resize of 2008november305
Tablica Lecha Kaczyńskiego w Łodzi

29 kwietnia 2012 r. w łódzkim kościele Podwyższenia Krzyża Świętego zawisła tablica upamiętniająca ofiary tragicznego lotu polskiej delegacji na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej 10 kwietnia 2010 r. w tym śp. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.

Tablicę umieszczono za zewnętrznej ścianie kościoła. W ceremonii poprzedzonej mszą św., a zakończonej marszem pamięci, wzięło udział kilkaset osób.

full_20120523_105430
Popiersie Lecha Kaczyńskiego w Tibilisi

10 kwietnia 2012 r. w stolicy Gruzji odsłonięto popiersie Prezydenta RP śp. Lecha Kaczyńskiego. W uroczystości wzięli udział m.in. mer Tbilisi Gigi Uguława, ambasador Polski w Gruzji Urszula Doroszewska oraz przedstawiciele lokalnych władz.

Tego dnia parlament Gruzji uczcił minutą ciszy pamięć 96 ofiar katastrofy pod Smoleńskiem. Została również odprawiona Msza św. za ich dusze.

Skwer, leżący w pobliżu ulicy im. Lecha i Marii Kaczyńskich, na którym stanęło popiersie Prezydenta RP, również otrzymał jego imię.

full_20120523_113445
Znaczki pocztowe z Parą Prezydencką w Gambii

Kraje afrykańskie, a także jedno państwo południowoamerykańskie, w szczególny sposób uczciły pamięć tragicznie zmarłej pod Smoleńskiem Pary Prezydenckiej śp. Lecha i Marii Kaczyńskich.

Wyspy św. Tomasza i Książęca, Gambia, Liberia, Togo, Gwinea Bissau, Mozambik wydały specjalne znaczki pocztowe z wizerunkiem Pary Prezydenckiej.

full_20120523_113645
Znaczki pocztowe z Parą Prezydencką w Liberii

Kraje afrykańskie, a także jedno państwo południowoamerykańskie, w szczególny sposób uczciły pamięć tragicznie zmarłej pod Smoleńskiem Pary Prezydenckiej śp. Lecha i Marii Kaczyńskich.

Wyspy św. Tomasza i Książęca, Gambia, Liberia, Togo, Gwinea Bissau, Mozambik wydały specjalne znaczki pocztowe z wizerunkiem Pary Prezydenckiej.

full_20120523_113924
Znaczki pocztowe z Parą Prezydencką w Togo

Kraje afrykańskie, a także jedno państwo południowoamerykańskie, w szczególny sposób uczciły pamięć tragicznie zmarłej pod Smoleńskiem Pary Prezydenckiej śp. Lecha i Marii Kaczyńskich.

Wyspy św. Tomasza i Książęca, Gambia, Liberia, Togo, Gwinea Bissau, Mozambik wydały specjalne znaczki pocztowe z wizerunkiem Pary Prezydenckiej.

full_20120523_114050
Znaczki pocztowe z Parą Prezydencką w Gwinei

Kraje afrykańskie, a także jedno państwo południowoamerykańskie, w szczególny sposób uczciły pamięć tragicznie zmarłej pod Smoleńskiem Pary Prezydenckiej śp. Lecha i Marii Kaczyńskich.

Wyspy św. Tomasza i Książęca, Gambia, Liberia, Togo, Gwinea Bissau, Mozambik wydały specjalne znaczki pocztowe z wizerunkiem Pary Prezydenckiej.

full_20120523_114237
Znaczki pocztowe z Parą Prezydencką w Mozambiku

Kraje afrykańskie, a także jedno państwo południowoamerykańskie, w szczególny sposób uczciły pamięć tragicznie zmarłej pod Smoleńskiem Pary Prezydenckiej śp. Lecha i Marii Kaczyńskich.

Wyspy św. Tomasza i Książęca, Gambia, Liberia, Togo, Gwinea Bissau, Mozambik wydały specjalne znaczki pocztowe z wizerunkiem Pary Prezydenckiej.

full_20120523_113153
Znaczki pocztowe z Parą Prezydencką w Afryce

Kraje afrykańskie, a także jedno państwo południowoamerykańskie, w szczególny sposób uczciły pamięć tragicznie zmarłej pod Smoleńskiem Pary Prezydenckiej śp. Lecha i Marii Kaczyńskich.

Wyspy św. Tomasza i Książęca, Gambia, Liberia, Togo, Gwinea Bissau, Mozambik wydały specjalne znaczki pocztowe z wizerunkiem Pary Prezydenckiej.

full_20120521_152757
Ulica im. Lecha Kaczyńskiego w Siedlcach

Dwa odcinki obwodnicy Siedlec 10 marca 2012 r. otrzymały nowe nazwy. Jeden z nich nosi imię Prezydenta RP śp. Lecha Kaczyńskiego, kolejny Prezydenta RP na uchodźstwie śp. Ryszarda Kaczorowskiego. Ulice połączone są rondem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej.

Tego dnia odbyła się również Msza św., po której Ewa Błasik i Prezydent Miasta Wojciech Kudelski dokonali odsłonięcia repliki „Tablicy smoleńskiej” usuniętej przez Rosjan z miejsca katastrofy 9 kwietnia 2011 r.

Tablica, poświęcona przez ks. biskupa Zbigniewa Kiernikowskiego, została ufundowana przez mieszkańców Siedlec oraz działaczy Klubu Gazety Polskiej. Zawisła na ścianie pamięci kościoła św. Stanisława B.M.

W uroczystościach wziął udział prezes Prawa i Sprawiedliwości, Jarosław Kaczyński, który oficjalnie przeciął wstęgi.

full_20120521_175852
Park im. Lecha i Marii Kaczyńskich w Lęborku

27 grudnia 2011 r. – decyzją radnych miasta – park przy dworcu PKS w Lęborku nazwano imieniem Lecha i Marii Kaczyńskich.

Inicjatywa uhonorowania w ten sposób tragicznie zmarłej pod Smoleńskiem śp. Pary Prezydenckiej, wyszła na sesji Rady Miasta od Witolda Namyślaka, burmistrza Lęborka.

Uchwała w tej sprawie została przegłosowana i przyjęta.

full_20120521_163708
Szkoła im. Marii i Lecha Kaczyńskich w Podsarniu

15 grudnia 2011 r. szkoła podstawowa w małopolskim Podsarniu z inicjatywy nauczycieli i rady rodziców, popartych przez radnych Raby Wyżnej, otrzymała imię Pary Prezydenckiej śp. Marii i Lecha Kaczyńskich.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele szkoły w Chechłach – pierwszej placówki w kraju, której patronem została śp. Para Prezydencka. Odsłonięto również tablicę poświęconą Marii i Lechowi Kaczyńskim oraz wszystkim tragicznie zmarłym pod Smoleńskiem, a pod nią złożono urnę z ziemią zabraną z miejsca katastrofy.

full_20120521_142549
Ulica im. Lecha Kaczyńskiego w Kielcach

W Kielcach, ku czci i pamięci tragicznie zmarłego pod Smoleńskiem Prezydenta RP śp. Lecha Kaczyńskiego 12 grudnia 2011 r., nazwano jego imieniem jedną z ulic.

W uroczystości otwarcia ulicy im. Lecha Kaczyńskiego uczestniczył prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.

Ulica została nazwana imieniem Lecha Kaczyńskiego dzięki kieleckim urzędnikom.

Rondo im. Lecha Kaczyńskiego w Myślenicach

29 listopada 2011 r. decyzją radnych Myślenic rondo u zbiegu ul. Słowackiego oraz trasy prowadzącej w kierunku Osieczna zostało nazwane imieniem Prezydenta RP śp. Lecha Kaczyńskiego.

Projekt uchwały w tej sprawie złożyli radni z klubu PiS: Jan Trzepacz, Wacław Szczotkowski, Wiesława Syrek, Kazimierz Dąbrowski, Stanisław Cichoń i Jan Bylica.

„Niniejsza uchwała stanowi wyraz szacunku, jaki składają tragicznie zmarłemu Prezydentowi RP Lechowi Kaczyńskiemu mieszkańcy i władze miasta i gminy Myślenice” – można było przeczytać w uzasadnieniu.

full_20120521_162635
Park im. Lecha i Marii Kaczyńskich w Gdyni

W kwietniu 2011 r. radni miasta Gdyni podjęli decyzję o nadaniu jednemu z parków imienia Pary Prezydenckiej śp. Lecha i Marii Kaczyńskich.

Uroczystość przyznania parkowi na Kamiennej Górze imienia Lecha i Marii Kaczyńskich odbyła się 11 listopada 2011 r. Wzięła w niej udział córka tragicznie zmarłej pod Smoleńskiem Pary Prezydenckiej Marta Kaczyńska, były minister Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego Maciej Łopiński, były przewodniczący NSZZ „Solidarność” Janusz Śniadek oraz abp Sławoj Leszek Głódź.

Rondo im. Lecha Kaczyńskiego w Wysokiem Mazowieckim

11 listopada 2011 r. w Wysokiem Mazowieckiem odbyła się uroczystość otwarcia nowo wybudowanego ronda, podczas której nazwane zostało imieniem Prezydenta RP śp. Lecha Kaczyńskiego.

Rondo mieści się u zbiegu ulic Mystkowskiej, 1000-lecia, Szpitalnej oraz Ludowej.

full_20120521_173517
Tablica pamięci w Starogardzie Gdańskim

Uroczystość odsłonięcia i poświęcenia tablicy upamiętniającej Prezydenta RP śp. Lecha Kaczyńskiego oraz wszystkie ofiary katastrofy pod Smoleńskiem w Starogardzie Gdańskim odbyła się 2 października 2011 r.

Tablica – powstała z inicjatywy Klubu Radnych Prawa i Sprawiedliwości Rady Miasta Starogard przy wsparciu Prezydenta Starogardu Pana Edmunda Stachowicza i mająca również przypominać wizytę śp. Prezydenta w tym mieście 5 czerwca 2009 r. – zawisła na budynku Starego Ratusza.

Odsłonięcie tablicy poprzedziła Msza św. w kościele św. Mateusza w intencji Ojczyzny i pamięci ofiar Katastrofy Smoleńskiej.

Rondo im. Lecha Kaczyńskiego w Starachowicach

Nowe rondo w Starachowicach 27 maja 2011 r., otrzymało imię prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Decyzję – po przegłosowaniu projektu uchwały – podjęła Rada Miasta, zaznaczając, że nadanie rondu nazwy Prezydenta RP śp. Lecha Kaczyńskiego ma również uhonorować pozostałe ofiary tragedii pod Smoleńskiem.

Inicjatywa upamiętnienia w ten sposób tragicznie zmarłego pod Smoleńskiem Prezydenta RP śp. Lecha Kaczyńskiego została zrealizowana na liczne wniosek m.in. związkowców NSZZ „Solidarność”, związków zawodowych służby zdrowia, odlewni i jej zarządu, Koła Emerytów i Rencistów oraz Klubu Inteligencji Katolickiej.

full_20120523_102944
Głaz pamięci w Koszalinie

8 maja 2011 r. w sanktuarium na koszalińskiej Górze Chełmskiej odbyła się Msza św. w intencji Prezydentów RP śp. Lecha Kaczyńskiego oraz śp. Ryszarda Kaczorowskiego.

Zaraz po niej odsłonięto głaz, na którym znajduje się tablica poświęcona obydwu tragicznie zmarłym pod Smoleńskiem Prezydentom.

Inicjatorem wydarzenia było Stowarzyszenie im. marszałka Józefa Piłsudskiego. Tablicę poświęcił biskup Edward Dajczak.

Podczas uroczystości głos zabrali m.in. Paweł Michalak – przewodniczący Stowarzyszenia im. marszałka Józefa Piłsudskiego, prezydent miasta Piotr Jedliński oraz poseł Prawa i Sprawiedliwości Czesław Hoc.

full_20120523_110209
Chmielnicki: ulica im. Lecha Kaczyńskiego

8 maja 2011 r. na chmielnickim osiedlu Greczany uroczyście otworzono ulicę im. Lecha Kaczyńskiego.

Podczas ceremonii otwarcia wystąpili burmistrz miasta Chmielnicki Sergiusz Mielnik, senator RP Jarosław Stawiarski oraz konsul generalny polskiej placówki dyplomatycznej w Winnicy Krzysztof Świderek.

Tego samego dnia w miejscowym kościele odsłonięto oraz poświęcono tablicę pamiątkową mającą uhonorować tragicznie zmarłego Prezydenta RP sp. Lecha Kaczyńskiego.

Drzewo Lecha Kaczyńskiego w Wilnie

Lipa mająca upamiętnić tragicznie zmarłego pod Smoleńskiem Prezydenta RP śp. Lecha Kaczyńskiego, została zasadzona 26 kwietnia 2011 r. w parku szpitala im Sapiehy w Wilnie.

Podczas uroczystości sadzenia drzewa Lecha Kaczyńskiego, będącej inicjatywą dyrektora placówki Gediminasa Rimdeika, nie zabrakło prezydenta Litwy Valdasa Adamkusa i wiceprzewodniczącego Sejmu Czeslovasa Jurszenasa.

Plac im. Lecha Kaczyńskiego w Lublinie

Działacze lubelskiego NSZZ „Solidarność” zaproponowali by plac obok Centrum Kultury przy ul. Peowiaków w Lublinie nosił imię zmarłego prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Pomysł poparli radni Prawa i Sprawiedliwości.

Uchwała dotycząca tego wydarzenia została przyjęta na sesji Rady Miasta. Na początku kwietnia 2011 r. dokonano uroczystego nadania placowi imienia Prezydenta RP śp. Lecha Kaczyńskiego.

full_20120523_131830
Tablica pamięci w Kanadzie

17 kwietnia 2011 r. w Winnipeg w Kanadzie w parafii św. Andrzeja Boboli na frontowej ścianie Kościoła odsłonięto tablicę upamiętniająca ofiary katastrofy pod Smoleńskiem.

Tablica została poświęcona przez Ks. Proboszcza Sebastiana Gackiego, zaś uroczystego odsłonięcia dokonał Wacław Kuzia, były więzień Kozielska oraz uczestnik walk pod Monte Casino.

Inicjatorem umieszczenia tablicy – ufundowanej przez anonimowego sponsora – był Krzysztof Garbowicz.

full_20120529_223642
Brzozów: tablica pamięci

17 kwietnia 2011 r. na brzozowskiej Kolegiacie została umieszczona tablica upamiętniająca 96 ofiar katastrofy pod Smoleńskiem. Tablica – zaprojektowana i wykonana przez Grzegorza Filaka z Jasionowa – prezentuje wizerunek Pary Prezydenckiej śp. Marii i Lecha Kaczyńskich.

Usytuowano ją pod odsłoniętym 11 kwietnia 2010 r. Krzyżem Katyńskim.

W uroczystościach wzięli udział: Marek Kuchciński – Wicemarszałek Sejmu RP, Alicja Zając – Senator RP, wdowa po senatorze Stanisławie Zającu, który zginął w katastrofie pod Smoleńskiem, Adam Śnieżek – Poseł na Sejm RP, Andrzej Ćwierz – Poseł na Sejm RP, Piotr Babinetz – Poseł na Sejm RP oraz władze samorządowe powiatu i gminy.

full_20120518_150307
Obelisk pamięci w Przemyślu

Na terenie Państwowej Wyższej Szkoły Wschodnioeuropejskiej w Przemyślu 14 kwietnia 2011 r. odsłonięto obelisk upamiętniający ofiary tragicznego lotu samolotu TU-154m – w tym Parę Prezydencką śp. Lecha i Marię Kaczyńskich – oraz oficerów pomordowanych w Katyniu w 1940 r.

Ponad dwu metrowy granitowy monument jest dziełem Barbary Zambrzyckiej-Śliwy i Witolda Taworskiego.

Widnieje na nim napis: „Ofiarom Katynia 1940 r. Tragedii Smoleńskiej 2010 r. Wiecznej pamięci Lecha Kaczyńskiego prezydenta RP, Janusza Kurtyki profesora naszej uczelni. Społeczność akademicka Państwowej Wyższej Szkoły Wschodnioeuropejskiej”.

Inicjatorami ustawienia obeliska była społeczność akademicka uczelni, powstał zaś z dobrowolnych datków społeczności i przyjaciół prof. Janusza Kurtyki.

W uroczystości, poprzedzonej mszą świętą w archikatedrze, uczestniczyło kilkaset osób.

full_20120523_125914
Tablica pamięci w Pensylwanii

11 kwietnia 2011 r. w Doylestown w Pensylwanii (tzw. amerykańskiej Częstochowie) odsłonięto tablicę poświęconą pamięci Pary Prezydenckiej oraz 94 członków delegacji.

W obchodach pierwszej rocznicy katastrofy smoleńskiej oraz uroczystości oficjalnego odsłonięcia tablicy wzięli udział m.in.: ambasador RP w Waszyngtonie Robert Kupiecki, Konsul Generalna w Nowym Jorku Ewa Junczyk-Ziomecka, kombatanci, harcerze oraz ok. 800 mieszkańców.

Tablicę – poświęconą przez Prymasa Polskiego arcybiskupa Henryka Muszyńskiego – umieszczono na pomniku ofiar Katynia. Widnieje na niej napis:

SMOLEŃSK 2010
Pamięci prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
Lecha Kaczyńskiego i jego małżonki Marii
wraz z delegacją 94 osób udającą się na
uroczystości 70 rocznicy mordu katyńskiego,
którzy zginęli w katastrofie samolotu
10 kwietnia 2010 roku.

full_20120606_105716
Tablica pamięci w Legnicy

10 kwietnia 2011 r. w katedrze legnickiej pod wezwaniem św. apostołów Piotra i Pawła została odsłonięta tablica upamiętniająca ofiary tragedii pod Smoleńskiem.

Granitowa tablica ważąca ok. 400 kg zawiera nazwiska wszystkich ofiar oraz wygrawerowany napis: „Pan Prezydent był za życia i po śmierci przez jednych ludzi poniżany i wyszydzany, ale dla wielu rodaków był nadzieją na odbudowę niepodległej i sprawiedliwej Polski”.

Została ufundowana przez środowisko NSZZ „Solidarność”, Duszpasterstwo Ludzi Pracy i Fundację im. Pawła Jurosa.

full_20120521_174540
Tablica pamięci w Prabutach

10 kwietnia 2011 r. w Prabutach odsłonięto tablicę upamiętniającą ofiary katastrofy pod Smoleńskiem, w tym tragicznie zmarłego Prezydenta RP śp. Lecha Kaczyńskiego.

Odsłonięcie tablicy – będącej wyrazem hołdu dla ofiar i szacunku dla urzędu Prezydenta RP – odbyło się w prabuckiej konkatedrze podczas uroczystości związanych z obchodami pierwszej rocznicy katastrofy.

full_20120531_143519
Tablica pamiątkowa w Sydney

10 kwietnia 2011 roku o godz. 18.30 przed kościołem polskim w Marayong (Sydney) odsłonięto tablicę poświęconą ofiarom katastrofy pod Smoleńskiem.

Widnieje na niej napis:

NON OMNIS MORIAR
w pierwszą rocznicę Tragedii smoleńskiej
w hołdzie Prezydentom Rzeczypospolitej Polskiej
LECHOWI KACZYŃSKIEMU
i RYSZARDOWI KACZOROWSKIEMU
oraz towarzyszącym Im w dniu 10 kwietnia 2010 r.
94-em Polskim Pielgrzymom poległym
w drodze do Katyńskich Mogił
CZEŚĆ ICH PAMIĘCI!
Polonia z Sydney

Tablicę, ufundowaną przez lokalną Polonię, wykonał rzeźbiarz Piotr Ożerski. Zamieszczono ją na kamieniu pod krzyżem z wkomponowanym orłem oraz urną z ziemią katyńską.

full_20120518_140841
Odsłonięcie tablicy w Milówce

9 kwietnia 2011 r. – po odczytaniu 96 nazwisk osób tragicznie zmarłych pod Smoleńskiem oraz zmówieniu w ich intencji koronki do Miłosierdzia Bożego w kościele pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Milówce – uroczyście odsłonięto tablicę upamiętniającą ofiary Katynia oraz tragedii Smoleńskiej.

Poświęcenia dokonał ks. dziekan Józef Nędza. Pocztami sztandarowymi uświetnili uroczystość licznie zebrani Górale Żywieccy zrzeszeni w Związku Podhalan.

full_20120521_141921
Tablica pamięci w Muzeum Powstania Warszawskiego

„Prezydentowi RP Lechowi Kaczyńskiemu, twórcy Muzeum Powstania Warszawskiego w pierwszą rocznicę tragicznej śmierci pod Smoleńskiem powstańcy warszawscy żołnierze Armii Krajowej pracownicy Muzeum Powstania Warszawskiego 10 kwietnia 2011 r.” .

Napis ten umieszczono na tablicy pamiątkowej odsłoniętej 8 kwietnia 2011 r. w Muzeum Powstania Warszawskiego, które powstało z inicjatywy śp. Lecha Kaczyńskiego. Tablica poświęcona została przez ks. biskup prof. Tadeusza Pikusa.

W uroczystości odsłonięcia wzięli udział między innymi: Jarosław Kaczyński, prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz oraz prezes Związku Powstańców Warszawskich gen. Zbigniew Ścibor-Rylski.

full_20120521_160726
Tablica upamiętniająca Lecha Kaczyńskiego w Czyżewie

Tablica w kształcie flagi – poświęcona pamięci Prezydenta RP śp. Lecha Kaczyńskiego – zawisła 8 kwietnia 2011 r. w budynku Urzędu Miejskiego Czyżewa. Widnieje na niej napis: „Zginął, służąc ojczyźnie, w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem wraz z innymi 95 wybitnymi Polakami, 10 kwietnia 2010 roku”.

Informuje jednocześnie o tym, że śp. Lech Kaczyński jest honorowym obywatelem Czyżewa. Tytuł zmarły Prezydent odebrał osobiście w październiku 2007 r.

W uroczystości odsłonięcia tablicy wziął udział prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. Przy Urzędzie Miejskim w Czyżewie zasadzono wówczas również trzy Dęby Pamięci Jeden poświęcony śp. Parze Prezydenckiej, kolejny wicemarszałkowi Sejmu śp. Krzysztofowi Putrze, ostatni pozostałym ofiarom katastrofy pod Smoleńskiem.

full_20120521_153032
Tablica upamiętniająca Lecha Kaczyńskiego w Tczewie

W Tczewie 8 kwietnia 2011 r. Marta Kaczyńska odsłoniła tablicę upamiętniającą wizytę jej ojca Prezydenta RP śp. Lecha Kaczyńskiego w tym mieście.

Spotkanie Prezydenta z mieszkańcami odbyło się w maju 2009 r. w budynku Centrum Kultury i Sztuki, tablica zaś zawisła przy samym wejściu. Widnieje na niej napis: „W tym budynku 15 maja 2009 roku spotkał się z mieszkańcami miasta Tczewa LECH KACZYŃSKI Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej. W pierwszą rocznicę tragicznej Jego śmierci wraz z małżonką i 94 znamienitymi obywatelami Rzeczypospolitej w katastrofie smoleńskiej. PAMIĘTAJĄCY TCZEWIANIE 10 kwietnia 2011 r.”.

Tablica – dzieło tczewskiego plastyka Stefana Kukowskiego – została ufundowana przez posła Prawa i Sprawiedliwości, Kazimierza Smolińskiego.

Park im. Lecha Kaczyńskiego w Zakopanem

Podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej w Zakopanem w sali obrad Urzędu Miasta, podjęto uchwałę o nadaniu parkowi przy ul. Kościuszki imienia Lecha Kaczyńskiego Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zaś skwerowi przy ul. Kościeliskie – ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego.

W wydarzeniu wziął udział prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.

Uroczyste nadanie nowych nazw odbyło się w Zakopanem 7 kwietnia 2011 r.

full_20120521_175356
Tablica Lecha i Marii Kaczyńskich w Kwidzynie

Tablicę poświęconą Lechowi i Marii Kaczyńskim, a także pozostałym ofiarom katastrofy odsłonięto w kwidzyńskiej konkatedrze 3 kwietnia 2011 r..

Po mszy w intencji ofiar katastrofy w salach kwidzyńskiego zamku odbyła się konferencja poświęcona prezydenturze Lecha Kaczyńskiego.

W uroczystości odsłonięcia tablicy wzięła udział córka pary prezydenckiej, Marta Kaczyńska-Dubieniecka, Anna Fatyga, Maciej Łopiński oraz europoseł PiS Tadeusz Cymański.

full_20120523_103451
Francja: tablica ofiar katastrofy

3 kwietnia 2011 r. w kościele pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP w Paryżu zawisła tablica upamiętniająca ofiary katastrofy smoleńskiej – w tym Prezydenta RP śp. Lecha Kaczyńskiego – ufundowana przez prywatnych darczyńców francuskiej Polonii.

Na tablicy, mającej również przypominać, że w tym kościele w 2007 r. śp. Lech Kaczyński spotkał się z Polonią, wyryto napis: „Pamięci Lecha Kaczyńskiego, prezydenta RP, oraz 95 pozostałych ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem. Zginęli 10 kwietnia 2010 r. w drodze do Katynia, gdzie mieli oddać hołd zamordowanym przez Sowietów w 1940 r. polskim oficerom”.

Tablica Lecha Kaczyńskiego na Węgrzech

W Győr na Węgrzech 22 marca 2011 r. stanęła tablica upamiętniająca Prezydenta RP śp. Lecha Kaczyńskiego oraz pozostałe ofiary katastrofy.

W uroczystości odsłonięcia wzięli udział Iván Báb wiceministra Spraw Zagranicznych Węgier, László Szászfalvi sekretarz stanu w Ministerstwie Administracji i Sprawiedliwości RW, Konsul RP na Węgrzech Anna Derbin, przedstawiciele władz administracyjnych i kościelnych polskich oraz węgierskich.

Wapienna tablica upamiętniająca Prezydenta RP śp. Lecha Kaczyńskiego oraz wszystkie ofiary katastrofy pod Smoleńskiem jest dziełem Dávida Tótha – węgierskiego artysty rzeźbiarza, twórcy pomnika przyjaźni polsko-węgierskiej.

Fundatorami tablicy była Ambasada RP na Węgrzech i władze miasta Győr.

full_20120518_135144
W Tuchowie odsłonięto tablicę upamiętniającą Lecha i Marię Kaczyńskich

27 lutego 2011 r. – w rocznicę wizyty śp. Lecha Kaczyńskiego w Tuchowie – w miejscowym sanktuarium maryjnym odsłonięto tablicę upamiętniającą Parę Prezydencką śp. Lecha i Marię Kaczyńskich oraz 94 ofiary katastrofy smoleńskiej.

Tablica wmurowana w ścianę bazyliki została ufundowana przez powiat tarnowski oraz gminę Tarnów. Ma formę tryptyku, w którego środkowej części umieszczono fragment samolotu TU-154m rozbitego pod Smoleńskiem.

Odsłonięcia dokonali posłowie PiS Michał Wojtkiewicz i Barbara Marianowska. W uroczystości udział wzięły rodziny ofiar, m.in. Wiktoria Woda, Zuzanna Kurtyka, Jadwiga Protasiuk i Bogumiła Koralewska (córka rzeźbiarza Wojciecha Seweryna).

Honorowa aleja Lecha Kaczyńskiego w Chicago

Tabliczki z napisem „Honorowa aleja Lecha Kaczyńskiego” odsłonięto 11 listopada 2010 r. w Chicago na kilkusetmetrowym odcinku North Central Avenue.

W oficjalnych uroczystościach wzięli udział przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości, Polonii oraz krewni Prezydenta RP śp. Lecha Kaczyńskiego.

Tabliczki, które mają upamiętnić Prezydenta, mają znaczenie symboliczne i nie zmieniają oficjalnej nazwy ulicy. Pomysł uczczenia w ten sposób zmarłego tragicznie w katastrofie pod Smoleńskiem śp. Lecha Kaczyńskiego, został zrealizowany dzięki inicjatywie lokalnych polityków.

Tablica upamiętniająca Lecha Kaczyńskiego w Zambrowie

10 listopada 2010 r. w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Zambrowie odsłonięto tablicę upamiętniającą wizytę Prezydenta RP śp. Lecha Kaczyńskiego w tym mieście.

Tablica powstała z inicjatywy samorządu zambrowskiego oraz społeczności Zespołu Szkół Ogólnokształcących. Decyzję o jej utworzeniu podjęło zaś Starostwo Powiatowe na czele ze Stanisławem Rykaczewskim.

Uroczyste odsłonięcie tablicy połączono z obchodami święta niepodległości. Wziął w nim udział m.in. poseł Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Zieliński.

full_20120523_110648
Mołdawia: ulica im. Lecha Kaczyńskiego

W Kiszyniowie, stolicy Mołdawii, uczczono pamięć Prezydenta RP śp. Lecha Kaczyńskiego, nadając jednej z ulic jego imię.

W uroczystości, jaka odbyła się w Kiszyniowie 10 listopada 2010 r., wzięły udział władze miasta oraz przedstawiciele placówek dyplomatycznych.

Nazwanie ulicy im. Lecha Kaczyńskiego było możliwe dzięki staraniom Liberalno-Demokratycznej Partii Mołdawii.

full_20120521_171451
Lech Kaczyński patronem szkoły w Chełchach

19 października 2010 roku patronem szkoły podstawowej w Chełchach został zmarły tragicznie pod Smoleńskiem Prezydent RP śp. Lech Kaczyński. Taka decyzja zapadła 21 kwietnia 2010 r. wśród uczniów, którzy na Lecha Kaczyńskiego oddali najwięcej głosów. Do wyboru mieli również Tadeusza Kościuszko oraz Janusza Korczaka.

W uroczystości nadania szkole nazwy imienia Lecha Kaczyńskiego wzięło udział stu uczniów, nauczycieli, rodziców, samorządowców oraz księży. Obecny był także biskup diecezji ełckiej Romuald Kamiński.

Sztandar szkoły podstawowej zawiera wyhaftowany wizerunek Prezydenta RP śp. Lecha Kaczyńskiego oraz napisy: „Bóg, Honor, Ojczyzna, Rzeczpospolita Polska”.

full_20120521_163233
Rondo im. Lecha Kaczyńskiego w Zgierzu

10 października 2010 r. radni Prawa i Sprawiedliwości uroczyście nadali rondu w Zgierzu przy ul. Piątkowskiej imię Prezydenta RP śp. Lecha Kaczyńskiego.

W uroczystości wziął udział poseł Prawa i Sprawiedliwości Marek Matuszewski oraz szef klubu zgierskich radnych PiS Radosław Gajda. Oni też odsłonili tablicę z nazwą ronda i złożyli wieniec w hołdzie pamięci Lecha Kaczyńskiego.

full_20120521_163022
Rondo im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Rumii

9 sierpnia 2010 r. były szef Kancelarii Prezydenta Maciej Łopiński dokonał w Rumi otwarcia ronda imienia Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Podczas uroczystości nie zabrakło mieszkańców, posłów Prawa i Sprawiedliwości: Jolanty Szczypińskiej i Jarosława Selina oraz byłego przewodniczącego NSZZ „Solidarność” Janusza Śniadka.

full_20120521_142932
Rondo im. Lecha Kaczyńskiego w Sieradzu

Sieradzcy radni upamiętnili Prezydenta RP śp. Lecha Kaczyńskiego nazywając główne rondo miasta jego imieniem.

Decyzja o nadaniu rondu imienia Lecha Kaczyńskiego zapadała już w połowie kwietnia 2010 r. zaś tabliczki z informacją, że jest to rondo im. Lecha Kaczyńskiego, stanęły 3 sierpnia 2010 r.

Sieradz tym samym, jako jedno z pierwszych miast w Polsce, uhonorował śp. Prezydenta.

full_20120521_150135
Park im. Marii i Lecha Kaczyńskich w Sopocie

11 lipca 2010 r. odnowiony Park Południowy w Sopocie otrzymał nazwę Marii i Lecha Kaczyńskich.

Uroczystego odsłonięcia tablicy z imionami śp. Pary Prezydenckiej dokonała Marta Kaczyńska.

Chęć uczczenia w ten właśnie sposób pamięci tragicznie zmarłego pod Smoleńskiem Prezydenta RP wraz z małżonką wyrazili członkowie Rady Miasta Sopotu.

W uroczystości, na której obecnych było wielu mieszkańców miasta, wziął udział prezydent Sopotu – Jacek Karnowski, przewodniczący Rady Miasta Sopotu – Wieczesław Augustyniak, oraz Paweł Orłowski – poseł RP i były wiceprezydent Sopotu.

full_20120521_172336
Lech Kaczyński patronem Auli Collegium Iuridicum KUL

Patronem Auli Collegium Iuridicum Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego przy ul. Spokojnej w Lublinie został tragicznie zmarły pod Smoleńskiem Prezydent RP śp. Lech Kaczyński.

Decyzja o nadaniu auli nowej nazwy podjęła 11 maja 2010 r. Rada Wydziału Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji w tajnym głosowaniu. Uchwała została przyjęta i zatwierdzona przez Senat KUL miesiąc później.

Prof. Lech Kaczyński jest doktorem honorowym KUL. W 2008 r. śp. Prezydent otworzył gmach Collegium Iuridicum, za jego kadencji weszła w życie ustawa zmieniająca zasady finansowania KUL, dzięki czemu uczelnia może dostawać z budżetu państwa pieniądze

full_20120523_105818
Odessa: ulica im. Lecha Kaczyńskiego

W maju 2010 r. jedna z ulic w centrum Odessy otrzymała nazwę tragicznie zmarłego pod Smoleńskiem Prezydenta RP śp. Lecha Kaczyńskiego.

W tym samym czasie odsłonięto tablicę poświęconą pamięci Lecha Kaczyńskiego z polsko-ukraińskimi napisami.

27 maja przy ulicy im. Lecha Kaczyńskiego stanęła płaskorzeźba śp. Prezydenta RP.

full_20120523_105640
Ulica im. Lecha i Marii Kaczyńskich w Batumi

25 maja 2010 r. prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili odsłonił w Batumi – stolicy autonomicznej republiki gruzińskiej Adżarii – tabliczkę z nową nazwą ulicy.

Ulica otrzymała imię Lecha i Marii Kaczyńskich.

W ceremonii odsłonięcia uczestniczył m.in. brat Pierwszej Damy śp. Marii Kaczyńskiej Konrad Mackiewicz.

full_20120518_133919
Pierwszy pomnik Lecha Kaczyńskiego stanął w Skórczu

Na Rynku Maślanym w Skórczu 16 maja 2010 r. stanął obelisk, do którego umocowana została granitowa płyta mająca upamiętnić wizytę Prezydenta RP śp. Lecha Kaczyńskiego w tym mieście. 15 maja 2009 r. śp. Lech Kaczyński uczestniczył w obchodach 75-lecia nadania praw miejskich Skórczowi.

W uroczystości odsłonięcia pierwszego w Polsce obeliska uczestniczył mi.in. Jacek Sasin, minister w Kancelarii Prezydenta. Tego dnia zasadzono również dąb katyński a podczas sesji Rady Miejskiej na ręce Jacka Sasina złożono tutuły dla śp. Lecha Kaczyńskiego: „Honorowy Obywatel Miasta Skórcz” oraz dla śp. Katarzyny Doraczyńskiej – przygotowującej wizytę prezydenta: „Zasłużony dla Miasta Skórcz”.

Ulica im. Lecha Kaczyńskiego na Ukrainie

30 kwietnia 2010 r. w Mukaczewie na ukraińskim Zakarpaciu jednej z ulic nadano nazwę imienia Lecha Kaczyńskiego, tragicznie zmarłego pod Smoleńskiem Prezydenta RP.

Nadanie ulicy nazwy Prezydenta RP śp. Lecha Kaczyńskiego było możliwe dzięki makuczewskim radnym, którzy – pod przewodnictwem mera miasta Zoltana Lengyela – podjęli taką decyzję na posiedzeniu Rady Miasta.

W uzasadnieniu podano, że prezydent Lech Kaczyński „uczynił wiele dobrego dla wzmocnienia i rozwoju przyjaźni między narodami Ukrainy i Polski”.

full_20120521_144411
Skwer im. Lecha Kaczyńskiego w Ostrołęce

29 kwietnia 2010 r. skwer przy ul. Kopernika w Ostrołęce otrzymał nową nazwę.

Uchwała o nadaniu imienia Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego małemu skwerkowi, na którym znajduje się pomnik ofiar reżimy komunistycznego, została zaproponowana przez prezydenta miasta Janusza Kotowskiego.

Radni jednogłośnie poparli projekt uchwały. Na tym samym skwerze pod koniec października 2010 r. stanęła pamiątkowa tablica, na której widnieje napis:

„Nie jestem tu po to by uświetnić uroczystość swoją obecnością, lecz by pochylić głowę przed Żołnierzami Wyklętymi, wielkimi bohaterami pięknej Ziemi Ostrołęckiej. Te słowa wypowiedział Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Lech Kaczyński w rozmowie z Prezydentem Ostrołęki Januszem Kotowskim podczas uroczystości poświęcenia pomnika ofiar komunizmu w dniu 24.10.2008 r. Niech ta tablica i skwer, któremu patronuje śp. Prezydent Lech Kaczyński, przypominają nam Pana Prezydenta i wszystkich, którzy zginęli na służbie 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie pod Smoleńskiem”.

full_20120521_151456
Skwer im. Lecha Kaczyńskiego w Świdnicy

Rada Miejska Świdnicy na sesji odbywającej się 23 kwietnia 2010 r. przyjęła uchwałę o nadaniu imienia Lecha Kaczyńskiego jednemu z lokalnych skwerów.

Skwer upamiętniający zmarłego w katastrofie pod Smoleńskiem Prezydenta RP śp. Lecha Kaczyńskiego znajduje się w centrum miasta pomiędzy ulicami Żeromskiego, Muzealną a Zamkową.

Pomysłodawcą przedsięwzięcia był klub radnych Prawa i Sprawiedliwości.