Lech KaczyÅ | Zmarła Jadwiga Kaczyńska – wieczny odpoczynek racz Jej dać Panie.
21538
single,single-post,postid-21538,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,wpb-js-composer js-comp-ver-4.3.5,vc_responsive
art_20130117_160435

Zmarła Jadwiga Kaczyńska – wieczny odpoczynek racz Jej dać Panie.

Z żalem zawiadamiamy o śmierci mamy prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Jadwiga Kaczyńska, z domu Jasiewicz, w grudniu ubiegłego roku skończyła 86 lat. Zmarła w Wojskowym Instytucie Medycznym w Warszawie.

W czasie okupacji niemieckiej, jako sanitariuszką Szarych Szeregów, pełniła służbę na Kielecczyźnie, nosiła wówczas pseudonim „Bratek”. Należała do zastępu „Zioło” w drużynie im. Emilii Plater. Od 1944 r. pracowała na oddziale chirurgii starachowickiego szpitala. W 1946 r. ukończyła I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Starachowicach.

Po wojnie, w 1948 r., poślubiła Rajmunda Kaczyńskiego, porucznika Armii Krajowej, uczestnika Powstania Warszawskiego, którego poznała na jednym z balów karnawałowych na Politechnice Warszawskiej.

W 1949 r. urodziła synów Jarosława i Lecha. Pierwszy z nich został później premierem wolnej Polski, drugi – prezydentem. Po ukończeniu studiów polonistycznych od 1953 r. pracowała w Instytucie Badań Literackich PAN oraz jako nauczycielka języka polskiego.